Ministr Hüner ocenil mladé vědce

24.02.2018 22:40 | Zprávy

Pod tradiční záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu se konal jubilejní dvacátý ročník vědecké soutěže Cena Wernera von Siemense. Ocenění získalo dvacet pět mladých vědců, studentů a pedagogů. Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner předal ceny za nejlepší diplomovou práci a nejlepší disertační práci. Týkají se DNA a uhlíkových kvantových teček.

Ministr Hüner ocenil mladé vědce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner

„Všem oceněným děkuji za energii, kterou práci na vědeckých úkolech věnovali. Díky ní jsou vidět výsledky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává: „Vědu a výzkum Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje, stejně jako technologie a spolupráci státního, akademického a soukromého sektoru.“

Ocenění za nejlepší diplomovou práci získal Martin Gajarský z Masarykovy univerzity. Objevil nový strukturní motiv DNA a poukázal na nové principy skládání sekvencí DNA. Kateřina Holá z Univerzity Palackého v Olomouci obdržela cenu za nejlepší disertační práci. V ní přispěla k objevu prvního 2D „organického“ magnetu založeného na funkcionalizovaném grafenu a také k řešení dlouhodobé výzvy v oblasti uhlíkových kvantových teček. Tyto tečky se využívají pro zobrazování buněk, nádorových tkání nebo ke sklízení energie pro technické aplikace, jako je štěpení vody nebo pro solární články. Práce Kateřiny Holé také získala zvláštní ocenění za nejlepší disertační práci napsanou ženou.

V kategorii o nejvýznamnější výsledek vývoje a inovace byl za vyvinutí nové metody vhodné pro in vitro diagnostiku a objevování biologicky aktivních látek, které se mohou stát základem nových léků, oceněn tým Václava Navrátila (AV ČR). Za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu si cenu odnesl tým Jiřího Čejky (AV ČR a Přírodovědecká fakulta UK), který objevil a popsal novou metodu přípravy tzv. zeolitů, původně přírodních minerálů, které jsou dnes vyráběny synteticky. Ty v současné době představují nejdůležitější průmyslové katalyzátory s využitím při zpracování ropy, v petrochemii, přípravě speciálních chemikálií a ochraně životního prostředí.

Uděleno bylo také zvláštní ocenění studentovi, který překonal potíže dané zdravotním postižením a dosáhl navzdory němu mimořádných studijních nebo výzkumných výsledků. Získala ho Tereza Pařilová (Masarykova univerzita), která dokázala díky své houževnatosti a přístupu překonat těžké komplikace spojené se svým chronickým onemocněním a dosáhla mimořádných výsledků v magisterském a doktorském studium oboru Informatika. Cenu pro nejlepšího pedagoga si odnesl Zdeněk Vostracký uznávaný odborník v oblasti elektrotechniky a významný propagátor komplexního inženýrského vzdělávání s více než 50 lety pedagogické praxe.

Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner na slavnostním předávání Cen Wernera von Siemense v Betlémské kapli rovněž připomněl fakt, že Česká republika loni dosáhla historicky nejlepší výsledek v exportu. Vyrobily se a vyvezly výrobky a technologie za 4,2 bilionu korun. „Přes výborné výsledky ale nelze usnout na vavřínech. Abychom si je udrželi či je zlepšili, je nutné lidi motivovat, aby měli chuť a sílu posouvat věci dopředu,“ dodává ministr Hüner.

Už dnes je přitom zřejmé, že 4. průmyslová revoluce mění všechny oblasti lidské činnosti. Slovy generálního ředitele společnosti Siemens ČR Eduarda Palíška, která Ceny Wernera von Siemense pořádá a vítěze letošního ročníku v součtu odměnila jedním milionem korun, se nesmí zapomenout na to, že jsme to, my, lidé, kdo píšou kódy pro stroje a ne naopak. S technologickou revolucí souvisí změny na pracovním trhu, musí se tedy uskutečnit i revoluce ve vzdělávání.

Podrobnosti k Cenám Wernera von Siemense ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Vedeme podle vás s Ruskem hybridní válku?

A proč vlastně tento stát podle všeho nedokáže dostatečně bránit hybridním útokům a třeba ruské propagandě se zde dost daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Juchelka (ANO): Důchodová reforma prostě neexistuje, ale slibem nezarmoutíš

17:17 Juchelka (ANO): Důchodová reforma prostě neexistuje, ale slibem nezarmoutíš

Projev na 117. schůzi Poslanecké sněmovny 8. listopadu 2024 k zákonu o důchodovém pojištění