„Všem oceněným děkuji za energii, kterou práci na vědeckých úkolech věnovali. Díky ní jsou vidět výsledky,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner a dodává: „Vědu a výzkum Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje, stejně jako technologie a spolupráci státního, akademického a soukromého sektoru.“
Ocenění za nejlepší diplomovou práci získal Martin Gajarský z Masarykovy univerzity. Objevil nový strukturní motiv DNA a poukázal na nové principy skládání sekvencí DNA. Kateřina Holá z Univerzity Palackého v Olomouci obdržela cenu za nejlepší disertační práci. V ní přispěla k objevu prvního 2D „organického“ magnetu založeného na funkcionalizovaném grafenu a také k řešení dlouhodobé výzvy v oblasti uhlíkových kvantových teček. Tyto tečky se využívají pro zobrazování buněk, nádorových tkání nebo ke sklízení energie pro technické aplikace, jako je štěpení vody nebo pro solární články. Práce Kateřiny Holé také získala zvláštní ocenění za nejlepší disertační práci napsanou ženou.
V kategorii o nejvýznamnější výsledek vývoje a inovace byl za vyvinutí nové metody vhodné pro in vitro diagnostiku a objevování biologicky aktivních látek, které se mohou stát základem nových léků, oceněn tým Václava Navrátila (AV ČR). Za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu si cenu odnesl tým Jiřího Čejky (AV ČR a Přírodovědecká fakulta UK), který objevil a popsal novou metodu přípravy tzv. zeolitů, původně přírodních minerálů, které jsou dnes vyráběny synteticky. Ty v současné době představují nejdůležitější průmyslové katalyzátory s využitím při zpracování ropy, v petrochemii, přípravě speciálních chemikálií a ochraně životního prostředí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV