Ministr Jurečka: Jdeme cestou opravdu výrazného zjednodušení

29.06.2022 12:09 | Zprávy

Projev na 26. schůzi Senátu 29. června 2022 k zákonu o státní sociální podpoře

Ministr Jurečka: Jdeme cestou opravdu výrazného zjednodušení
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka

Vážený pane předsedo, ctěné senátorky, senátoři,

tento návrh zákona musím říct, že z toho, co tady dnes projednáváme, je pro mě, pro náš resort a především pro lidi v České republice naprosto stěžejní a zásadní, protože tímto senátním tiskem a těmito novelami těchto dvou zákonů, a sice zákona o státní sociální podpoře a o hmotné nouzi, řešíme opravdu klíčovou situaci, jak zjednodušit, zflexibilnit tu agendu příspěvku na bydlení, o které se tady v posledních měsících tolik mluvilo. Mluvilo se o tom, že to je byrokratický, složitý systém s obrovským množstvím dodávaných příloh, kdy tady chceme mít originály nebo ověřené kopie apod. Takže my jsme na to reagovali a za poslední 2,5 měsíce jsme připravili tento novelizační balíček těchto dvou návrhů zákona, kde jdeme cestou opravdu výrazného zjednodušení pro občany, kteří tu pomoc potřebují.

Především ta úprava spočívá v tom, že nebudeme chtít po těch lidech, aby chodili k 1. červenci předkládat znovu všechny ty žádosti o příspěvek na bydlení. Ta žádost bude stačit podat jednou. A potom ten člověk případně, pokud bude potřebovat, tak bude dokládat už ty konkrétní podklady pro to získání té podpory, stanovení té částky s ohledem na ty jeho náklady na to bydlení. Takže teď to bude znamenat prakticky, že zhruba 140 tisíc lidí nebude muset jít teď v červenci podávat znovu ty žádosti. Prostě už je podali v minulosti, budou dokladovat jenom ty skutečné náklady na to bydlení. To je první věc.

Druhá věc je, byly tady debaty o tom, že každého čtvrt roku to ti lidé musí znovu přicházet, dávat ty doklady o tom, jak se případně vyvíjí ty náklady na bydlení, byť u těch lidí třeba k žádné změně vůbec nedochází, přesto my to po nich chceme, zatěžujeme je, zatěžujeme zároveň i úřednice a úředníky Úřadu práce. Takže tady měníme to časové období. Nechceme tyto doklady od nich čtvrtletně, ale dáváme to na půlroční období. S tím ale, že pokud se u toho člověka nebo u jeho domácnosti ty náklady zvýší, tak logicky může přijít i v tom mezidobí, doložit to a získat tu vyšší podporu. Pokud se sníží, tak je tady zákonná povinnost, aby do 8 dnů přišel sám tento člověk a řekl, že tady došlo k nějaké změně. Ale jdeme tou cestou, že v těchto dobách, kdy se například ty ceny fixují na období půl roku, roku, dvou apod., tak nemusíme to po těch lidech vyžadovat každého čtvrt roku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…