„Etiopské zemědělství se rozvíjí a naši výrobci by mu mohli dodat potřebné technologie i znalosti. Spolupráce se Zemědělskou transformační agenturou Etiopie zejména v oblasti hnojiv, budování skladů nebo zavlažování považuji za perspektivní,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Úlohou Zemědělské transformační agentury Etiopie je mimo jiné podporovat zemědělský růst země a zjistit její potravinovou bezpečnost.
Etiopie je pro Českou republiku jednou z prioritních zemí, perspektivním odvětvím je zejména potravinářský průmysl. Ministerstvo zemědělství tam v minulých letech podpořilo sedmi miliony korun úspěšný zemědělsko-lesnický projekt, na které teď navazují projekty České rozvojové agentury. Jejich cílem je zlepšit hospodaření s přírodními zdroji a podpořit udržitelnou obživu drobných zemědělců. Česká republika spolupracuje v Etiopii i na vodohospodářských stavbách a dalších zemědělských projektech.
V agrárním obchodě převažuje dovoz nad vývozem
Ministr zemědělství Marian Jurečka navštívil Etiopii v únoru 2015, kdy jednal o způsobech, jakými by se Česká republika mohla podílet na rozvoji etiopského zemědělství a navazujícího průmyslu například dodávkami zemědělských a vodohospodářských technologií.
V agrárním obchodě mezi oběma zeměmi převažuje dovoz nad vývozem, který je z ČR do Etiopie poměrně nevýznamný. Hodnota produktů dovezených z Etiopie do ČR se pohybuje kolem 100 milionů korun ročně, tvoří je převážně káva, luštěniny a květiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV