Navrhované změny reagují na doporučení Evropské komise z roku 2024, která zdůraznila nutnost většího využívání finančních nástrojů. Podíl těchto nástrojů na financování v České republice stále zaostává za evropským průměrem. Aktuálně je podíl spuštěných finančních nástrojů na celkové alokaci fondů EU v Česku jen 1,2 %, zatímco průměr členských zemí EU dosahuje 9 %. Provedení přezkumu je podmínkou pro přidělení tzv. částky flexibility, která představuje polovinu alokace fondů EU pro Českou republiku na rok 2026 a 2027.
Cílem změn je nejen zvýšit objem těchto prostředků, ale také je zaměřit na nové oblasti, kde návratné formy podpory dosud nebyly běžně využívány.
„Naše kroky vycházejí nejen z podnětu od Evropské komise, ale především z reálných potřeb České republiky. Chceme zajistit, aby evropské prostředky byly využity tam, kde přinesou největší přínos – ve výzkumu, inovacích a ochraně životního prostředí. Chceme také více využívat výhod návratných úvěrů namísto dotací, můžeme je totiž využívat opakovaně na podporu obdobných projektů,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV