Ministr Mládek: Ekonomika je na tom nejlépe za poslední roky. To nás ale nesmí ukolébat

25.01.2017 9:17 | Zprávy

Investiční pobídky čekají změny. Cílem je více podporovat investice s vysokou přidanou hodnotou, výzkum, vývoj a inovace.

Ministr Mládek: Ekonomika je na tom nejlépe za poslední roky. To nás ale nesmí ukolébat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s agenturou CzechInvest zvažuje úpravy systému podpory investic. Změny by mohly přijít také v podobě novelizace zákona č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách.  V rámci konference Podpora investic do budoucna o tom diskutovali ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera se zástupci hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Ministerstva financí, Ministerstva práce a sociálních věcí, Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR a další odbornou veřejností.

„Česká ekonomika je na tom nyní nejlépe za dlouhé poslední roky. To nás ale nesmí ukolébat do nečinnosti. Hnacím motorem ekonomického růstu jsou investice a právě nyní je nejvyšší čas zamyslet se nad systémem jejich podpory. Abychom udrželi tempo růstu a nezaostávali do budoucna za nejvyspělejšími západními státy, měli bychom se spíše než na zvyšování objemu výroby zaměřit na zvyšování podílu přidané hodnoty v produkci,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Zvýšit by se měla finanční podpora investičních projektů s vysokou přidanou hodnotou, zejména technologických center a center strategických služeb. Tato centra by mohla v budoucnu získat hmotnou podporu na nová pracovní místa a na školení a rekvalifikaci nových zaměstnanců plošně v celé České republice, nyní je podpora poskytována pouze v postižených regionech. Technologickým centrům většího rozsahu by se mohla navýšit hmotná podpora na pořízení majetku. Ve zpracovatelském průmyslu by se měly akcentovat projekty s jistým dlouhodobým podílem výdajů na výzkum a vývoj.

Diskutuje se také o odstranění překážek v oblasti zaměstnávání pracovní síly, konkrétně možnost podpory částečných úvazků či upravení lhůty pro zachování nových pracovních míst. Zvažuje se i možnost stanovení minimální výše vyplácených mezd. Na druhou stranu se i nadále počítá se zachováním současného rozsahu pobídek ve zpracovatelském průmyslu v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti. Větší roli v systému investičních pobídek by měly hrát prováděcí právní předpisy, například nařízení vlády a podobně.

„Změny mají za cíl více podpořit investice s vysokou přidanou hodnotou, které s sebou přináší i růst mezd a zvyšování životní úrovně obyvatel, nejde nám tedy o podporu nových pracovních míst, ale o kvalitu investic,“ řekl generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.

Investiční pobídky jsou v České republice v různých formách poskytovány od roku 1998. V současnosti podporují oblast zpracovatelského průmyslu, technologická centra a centra strategických služeb. Poskytovány jsou ve formě slevy na dani z příjmu právnických osob, hmotné podpory vytváření nových pracovních míst a rekvalifikace nebo školení nových zaměstnanců, hmotné podpory na pořízení majetku či osvobození od daně z nemovitosti.

V letech 1998 až 2016 bylo na základě zaregistrovaných žádostí uděleno přes tisíc rozhodnutí o příslibu investičních pobídek, na jejichž základě investoři přislíbili proinvestovat přes 800 miliard korun a vytvořit více než 180 tisíc nových pracovních míst. Nejvíce rozhodnutí bylo uděleno investorům v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nejčastěji se jednalo o oblast výroby dopravních prostředků a strojírenský průmysl.

Příprava zvažované novely je v kompetenci ministerstva průmyslu a obchodu. Podílela by se na ní i agentura CzechInvest a připomínkovaly další ministerstva a instituce, zejména Ministerstvo financí, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR a podobně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!