Ministr Nekula: Letošní úspory se nedotknou národních zemědělských dotací

09.02.2022 22:21 | Tisková zpráva

Rozpočet na zemědělství bude letos 58,6 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství uspoří 3,5 miliardy, škrty se nedotknou národních dotací.

Ministr Nekula: Letošní úspory se nedotknou národních zemědělských dotací
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Zdeněk Nekula

Ministerstvo zemědělství (MZe) bude mít letos k dispozici 58,6 miliardy korun na podporu zemědělského resortu. Uspoří 3,5 miliardy korun. Škrty ale neovlivní celkovou činnost rezortu MZe a nedotknou se zemědělských národní dotací. Ty letos budou v plné výši 5 miliard korun. Rozpočet dnes schválila vláda.

Ministerstvo zemědělství uspoří přibližně 3,5 miliardy oproti již loni schválenému rozpočtu na rok 2022 ve výši 62,1 miliardy korun. Podle nového návrhu dosáhne letošní zemědělský rozpočet částky 58,6 miliardy korun.

„Důležitá zpráva pro naše zemědělce je, že úspory letošního rozpočtu se nedotknou národních zemědělských dotací. Ty zůstanou v plné výši pěti miliard korun, které chceme směřovat zejména do sektorů čelících krizi, jako je například chov prasat. Podstatné škrty jsme nedělali ani v oblasti vody, lesnictví a výzkumu. Ušetřili jsme primárně na provozních výdajích,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Peníze na vodní a lesní hospodářství jsou nezbytné s ohledem na klimatickou změnu a zlepšení stavu krajiny a přírody. Výzkumná činnost je důležitá pro rozvoj a modernizaci rezortu. Škrty neovlivní jeho celkovou činnost.

MZe sníží prostředky na spolufinancování Programu rozvoje venkova (o 1,6 miliardy korun), což však neomezí celkovou podporu, protože k této položce má rezort dostatečné zdroje z roku 2021. Podobně úspora na vodní hospodářství (o 0,2 miliardy korun) se pokryje ze zůstatku převedeného z minulého roku. Stejná situace je v případě škrtů v lesním hospodářství (o 0,3 miliardy korun). Převod z roku 2021 zabezpečí výplatu všech peněz, včetně výdajů na kompenzace za škody způsobené kůrovcem. MZe uspoří rovněž na platech zaměstnanců a provozních výdajích podřízených organizací (úspora provozních výdajů a platů je celkem 1,4 miliardy korun).

Zemědělský rozpočet se skládá z národních zdrojů ve výši 21,9 miliardy (sníženo z 25,4 miliardy korun) a z evropských zdrojů ve výši 36,7 miliardy korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

21:03 Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích