Ministr Petříček: Naše podpora integraci zemí západního Balkánu do EU trvá

16.10.2019 11:04 | Zprávy

Ministři pro evropské záležitosti zasedli v úterý 15. října 2019 ve formátu EU27 s cílem projednat v rámci Rady GAC50 aktuální stav procesu vystoupení Spojeného království z EU, a to v kontextu blížícího se konce lhůty pro sjednání tzv. výstupové dohody dle čl. 50 Smlouvy o EU.

Ministr Petříček: Naše podpora integraci zemí západního Balkánu do EU trvá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Stěžejním tématem pravidelné Rady GAC pak byla příprava říjnové Evropské rady. Další diskuse se vedla k rozšiřování EU, Víceletému finančnímu rámci, aktuální podobě nového institucionálního cyklu, otázkám strategické agendy a ke klimatické politice. Českou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Unijní vyjednavač Michel Barnier zahájil jednání Rady GAC50 shrnutím posledního vývoje, zejména v návaznosti na jednání mezi irským předsedou vlády Varadkarem a britským premiérem Johnsonem. Dokreslil rýsující se možnost kompromisu v oblasti cel a dohledu, avšak podotknul, že zbývající práce zdaleka není jen otázkou technických detailů a stále je zapotřebí řešit zásadní otázky. Cílem vyjednávacího týmu je dojít k řešení, které by mohlo být předmětem diskuse lídrů na nadcházející Evropské radě.

Michel Barnier rovněž podotkl, že nebude-li dohoda na stole, bude nutné v rámci Evropské rady hovořit též o možnosti prodloužení, či přípravě na tzv. „no deal“, neboli tvrdý brexit. Vyjednavač EU rovněž ocenil trvající jednotu EU27 a usilovnou práci Irska během posledních dnů. Naším cílem je, aby mezi UK a EU trvalo silné partnerství, to je ale zákonitě podmíněno vyřešením tří základních otázek výstupové dohody: zajištění práv občanů, finanční vyrovnání a vyřešení irské hranice.

Ministr Petříček po jednání uvedl pro česká média: „Dnešní jednání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie se neslo v duchu mírného optimismu, přece jenom je zde nějaký pozitivní posun, takže by v průběhu tohoto týdne některé sporné otázky mohly být dořešeny. Pro nás stále platí to, že brexit na základě dohody je to nejlepší možné řešení.“

V rámci Rady GAC ministři jednali také o rozšiřování EU. Rada nedosáhla dohody, pokud jde o zahájení přístupových jednání se Severní Makedonií a Albánií. „Dnešní rozhodnutí rady pro obecné záležitosti ohledně Albánie a Severní Makedonie mne zklamalo, protože obě země splnily podmínky a zaslouží si zahájení přístupových jednání. Naše podpora integraci zemí západního Balkánu do EU trvá,“ řekl k tématu ministr Petříček. Další debatu o rozšíření EU tedy povedou lídři v rámci říjnové Evropské rady.

Ministři rovněž prodiskutovali návrh závěrů Evropské rady. Summit lídrů EU se ve dnech 17. a 18. října bude věnovat víceletému finančnímu rámci EU, příštímu institucionálnímu cyklu, problematice Turecka, brexitu či klimatickým otázkám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trikolora: Když je něčeho moc, tak je toho příliš!

9:03 Trikolora: Když je něčeho moc, tak je toho příliš!

Stanovisko Trikolory ke zvyšování tzv. koncesionářských poplatků