Ministr Petříček: Ochranu ekosystému Antarktidy je možné provádět pouze společně

03.07.2019 22:13 | Zprávy

Budoucnost Antarktidy se řeší v Praze. Ke společnému stolu zasedli zástupci zemí, které o ní spolurozhodují.

Ministr Petříček: Ochranu ekosystému Antarktidy je možné provádět pouze společně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček

Praha od včerejška hostí poprvé ve své historii Konzultativní shromáždění smluvních stran Smlouvy o Antarktidě. To přijímá opatření a doporučení týkající se různých oblastí zájmu v Antarktidě, jako je vědecká spolupráce, letecká bezpečnost, ochrana životního prostředí či výkon jurisdikce.

„Správu Antarktidy a zejména ochranu jejího křehkého ekosystému je možné úspěšně provádět pouze společně s ostatními státy. Antarktida je tak dobrým příkladem toho, že státy jsou schopny řešit své spory mírovými prostředky a že mezinárodní právo funguje,“ uvedl při zahájení ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

„Ochrana antarktických ekosystémů je dnes důležitější než kdy jindy, protože žijeme v čase globálních enviromentálních změn. Antarktida jako stabilizátor klimatu Země a prostor pro vědecký výzkum byla a stále je nenahraditelný. Proto je třeba díky mezinárodní spolupráci pokračovat i v regulaci tamních aktivit, abychom předcházeli dopadům na životní prostředí,“doplnil náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Antarktida nepatří žádnému státu – platí zde mezinárodněprávní režim ustavený Smlouvou o Antarktidě z roku 1959. Konzultativní shromáždění přijímá opatření a doporučení týkající se různých oblastí zájmu v Antarktidě od vědy, přes cestovní ruch, až po životní prostředí a bioprospecting. Česká republika získala konzultativní status k 1. dubnu 2014, a je tak oprávněna spolurozhodovat o budoucnosti Antarktidy. Toto vyšší institucionální postavení má pouze dalších 28 států světa. Celkově má Smlouva o Antarktidě 54 smluvních stran. Nově se stalo její smluvní stranou Slovinsko v dubnu tohoto roku.

Kromě toho, že Česká republika poprvé v historii pořádá Konzultativní shromáždění, na letošní rok připadá též 60. výročí od sjednání Smlouvy o Antarktidě. Česká republika při této příležitosti vyjednala text tzv. Pražské deklarace, která by měla být přijata v závěru tohoto zasedání. Obsahem této deklarace je připomenutí si zásad Smlouvy a potvrzení závazku je dodržovat.

V lednu tohoto roku také uplynulo 90 let od vstupu prvního Čecha na území Antarktidy. Byl jím Václav Vojtěch, který byl součástí výpravy Richarda Evelyna Byrda a později za to získal zlatou medaili kongresu USA.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turková (PRO): Trošku vám to progresivci padá! Asi vítr

8:04 Turková (PRO): Trošku vám to progresivci padá! Asi vítr

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke změnám ve světové politice.