Spolu s oznámeným subjektem ITC Zlín vznikla dostatečná kapacita pro české výrobce zdravotnických prostředků, kteří díky tomu mohou žádat o certifikát pro své produkty přímo u českých subjektů a nebudou se muset spoléhat na zahraniční. Zvýší se tím soběstačnost a konkurenceschopnost zdravotnického průmyslu České republiky.
Tříleté úsilí ČMI a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) stát se subjektem pro certifikaci zdravotnických prostředků bylo úspěšné. Předcházelo tomu důkladné posuzování kvalifikace a kompetence ČMI ze strany evropských orgánů i zahraničních národních expertů ostatních zemí.
„Český trh se zdravotnickými prostředky čítá přibližně 20 miliard korun a zahrnuje na 400 tuzemských výrobců. Nyní se nám ho podaří výrazně posílit díky tomu, že naši výrobci budou moci získat nezbytné certifikáty pro své produkty u domácích certifikačních orgánů a nebudou se muset spoléhat na ty zahraniční,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že to přinese snazší, rychlejší a efektivnější administrativní proces pro certifikací výrobků, eliminuje nutnost komunikovat v cizích jazycích a zjednoduší logistiku spojenou s certifikací.
„Zrychlí to tedy celý proces uvádění nových zdravotnických prostředků na trh a sníží náklady českých výrobců. Pro celé české zdravotnictví to bude znamenat významný posun k soběstačnosti českého zdravotnického průmyslu a zvyšuje jeho konkurenceschopnost na evropském trhu,“ dodává ministr Síkela. Čeští výrobci v rámci EU tak již nebudou mít velkou nevýhodu, že Česká republika nedisponuje dostatečnou kapacitou oznámených subjektů pro certifikaci jejich zdravotnických prostředků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV