Vážený pane předsedající, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři,
dovolte mi, abych zareagoval na ty dotazy a připomínky, které zazněly z vaší strany. Těch míčků bylo do vzduchu vyhozeno mnoho. Já se je budu snažit všechny pochytat. A pokud by mi nějaký spadl, tak prosím, abyste případně zareagovali. A já se budu ještě snažit odpovědět dál. Já bych asi začal jakýmsi obecným komentářem a reagoval bych na některé výroky pana senátora Čunka prostřednictvím... Víte, my nemůžeme změnit minulost. My se z ní můžeme jenom něco naučit. A můžeme debatovat o tom, jak měl znít zákon v roce 1990, ale žijeme v právním státě, který ctíme. A já se musím řídit zákony, které jsou platné dnes, případně se snažit je změnit. A to je to, co dělám. Já jsem se do této země vrátil po 13 letech, kdy jsem ze zahraničí se snažil přispívat k rozvoji celého středo- a východoevropského regionu. A přiznám se, že jsem byl do jisté míry překvapen, v jakém stavu se zejména oblast energetiky nalézá.
A dovolím si použít stejnou citaci, kterou jsem použil na jednom ekonomickém setkání, kde sedělo několik významných účastníků energetického trhu této země. A já jsem byl velmi otevřený a řekl jsem: „Víte, vy jste součástí toho problémů. A ještě jste na tom vydělali docela hodně peněz.“ A pokud jde o záběr té legislativní úpravy, kterou vám prodávám a kterou nazýváme, nebo my jsme si ji pracovně nazvali lex Putin, tak já neskrývám to, že se jedná o legislativní úpravu, kterou přijímáme ve stavu naléhavosti, a proto i ve stavu legislativní nouze. A tak i byla koncipována.
Dnes se zásobníky plní díky mému nařízení, ale já mohu toto nařízení vydat pouze v případě například platného stavu nouze. A až skončí, tak já už nebudu mít zákonnou možnost ty zásobník plnit. Ale já nechtěl zneužít stavu legislativní nouze. Proto jsem tam do toho zákona dal pouze to, co mi připadalo vhodné a co jsem si mohl společně s Legislativní radou vlády odůvodnit. V rámci rozpravy ve sněmovně tam byly doplněny některé poslanecké návrhy. Já jsem za ně rád, protože já bych s nimi stejně přišel, ale tak je potřeba na to nahlížet. Já přijdu samozřejmě s novými úpravami, a v konečné fázi i s úplně novou energetickou koncepcí.
Ten proces začal, já jsem předložil panu premiérovi a jeho spolupracovníkům pětiletý návrh na úplný odchod závislosti od ruských energetických zdrojů a surovin během příštích 5 let. A je to samozřejmě koncipováno tak, že čím dříve to stihneme, tím lépe. Pokud se jedná o tu otázku tedy těch nových legislativních změn, tak já předpokládám, že velmi v blízké době přijdu s další novelou, která již tedy nebude předkládána ve stavu legislativní nouze, ale samozřejmě budu se snažit, aby byla schválena co nejdříve. A samozřejmě pracujeme i na úplně nové energetické koncepci. Teď co se týká otázky té chybějící infrastruktury.
My jsme byli konfrontováni s tím – a prosím, abychom si připomenuli, že jsme převzali vládu v této zemi na konci prosince loňské roku – a byli jsme konfrontováni s tím, že přestože Ruská federace okupovala Krym už v roce 2014, tak veškerá nebezpečí vyplývající z této agresivní politiky byla v této zemi flagrantně ignorována ve prospěch určitého dojmu ekonomické výhodnosti na základě levných cen surovin. Přebrali jsme plně liberalizovaný trh, kde jsme neměli ani obchodníka, ani infrastrukturu, ani zásobníky nebo něco jiného. A snažíme se to co nejrychleji dohánět. A snažíme se to dohánět tak, abychom při těch řešeních té krátkodobé krize neopomíjeli ten dlouhodobý narativ, a to je rozvoj obnovitelných zdrojů, to je diverzifikace, to je snižování závislosti na ruských energiích.
To znamená, že musíme velmi dobře vážit, jaké kroky uděláme a kolik nás ty jednotlivé kroky budou stát. Ta předkládaná legislativní úprava nám dává možnost nakládat s obsahem zásobníků, zajistit jejich plnění ve prospěch občanů této země, a proto ji předkládáme. Pokud se jedná o ty zásobníky ze strany RWE, tak já jsem byl se zástupci RWE v kontaktu od začátku. A ptal jsem se jejich, jestli jsou připraveni jít nějakou jinou cestou než cestou komerčního tendru. Protože komerčního tendru se Česká republika – a teď znovu opakuji – Česká republika není ČEZ, aby si to někdo nepletl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.