Ministr Síkela: Ruské energetické válce musí Evropa a USA čelit společně

18.03.2023 17:14 | Tisková zpráva

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vystoupil během podnikatelské mise po USA na kulatém stole na půdě Hooverova institutu Stanfordské univerzity. Tématem diskuze byla energetika a ministr Síkela během ní představil úspěch EU i České republiky při zvládání končící zimy bez dodávek plynu z Ruska.

Ministr Síkela: Ruské energetické válce musí Evropa a USA čelit společně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jozef Síkela

V průběhu diskuze také vyjádřil svůj názor, že Evropa a Spojené státy americké by měly čelit ruské energetické válce společně.

„Loni 24. února se stalo něco, o čem jsme byli přesvědčeni, že už se nikdy nestane. Ruská invaze na Ukrajinu vrátila válku do Evropy, způsobila obrovské utrpení milionům lidí a naplno rozpoutala energetickou válku Ruska proti Evropě,“ prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela během kulatého stolu na Stanfordské univerzitě s tím, že Rusko se na energetickou válku připravovalo s předstihem, snižovalo dodávky do Evropy s cílem vystavit ji hrozbě nedostatku plynu a otevřít si prostor k manipulacím s jeho cenou.

Ruská taktika vedla k nárůstu ceny plynu na rekordní úroveň okolo 350 EUR/MWh. A protože je na cenu plynu navázána cena elektřiny, také ta se přiblížila až k částce 1000 EUR/MWh.

„Na jednu stranu jsme byli zemí, která byla na ruském plynu jednou z nejzávislejších, a čelila tak obrovským domácím výzvám. Na druhou stranu ale právě v době největší eskalace situace v oblasti energetiky předsedala celé Evropské unii,“ popsal vývoj ministr Síkela a dodal: „Evropa se za velkého přispění našeho předsednictví dokázala ruskému zneužívání energetiky jako zbraně ubránit. A s tím, jak roste jistota, že situaci zvládneme, se uklidňuje také situace na trzích a klesá cena plynu. A s ním i cena elektřiny.“

Cena plynu dodnes klesla pod 45 EUR/MWh a cena elektřiny k částce 135 EUR/MWh. K tomuto poklesu výrazně přispívá úspěch EU při nahrazování ruského plynu pomocí LNG a také plynem z Norska. Základem jsou energetické úspory a zodpovědný přístup ke spotřebě plynu. Například České republice se podařilo snížit spotřebu plynu o 20 procent.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Energetickou válku, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseQ , 18.03.2023 18:00:59
nerozpoutalo Rusko, je to dílo nepříliš chytrých politiků EU.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Na jednání zastuipitelstva zazněla výzva k zachování porodnic v Plzeňském kraji

6:03 Kavij (KSČM): Na jednání zastuipitelstva zazněla výzva k zachování porodnic v Plzeňském kraji

Válkova neschopnost řídit rezort zdravotnictví přináší své další ovoce. Tentokrát v podobě existenčn…