Windfall tax – pojem, který v poslední době většina z vás určitě ve veřejném prostoru zaregistrovala. Ekonomové toto opatření také nazývají jako daň z neočekávaných zisků. Firmy v některých odvětvích (velké energetické firmy, banky, petrolejářské firmy) mají v posledních měsících vysoké zisky ne kvůli tomu, že by zlepšily své produkty či služby, ale jen díky vnějším okolnostem.
Windfall tax v 80. letech poprvé využila například konzervativní vláda Margaret Thatcherové ve Velké Británii, není to tedy žádná novinka či levicové řešení, jak někteří říkají a momentálně ho chystají i další země EU.
Já toto opatření nazývám “válečnou daní”, protože bychom o něm jako vláda nikdy neuvažovali nebýt Putina a jeho agrese na Ukrajině. Podstatné je, že schválí-li ji v tomto týdnu vláda, půjde o dočasnou věc, která pomine s koncem energetické krize.
Příjem z této “válečné daně” využije vláda pouze na pomoc s vysokými cenami energií pro domácnosti, firmy a veřejný sektor (školy, nemocnice atd.)
Součástí balíčku, který je z dílny Ministerstva financí a vláda ho bude tento týden projednávat, je i snížení spotřební daně na motorovou naftu. To mělo původně platit jen do konce září, ale stane se z něj na rozdíl od “válečné daně” opatření trvalé. Chceme tím pomoci především českým dopravcům, aby byli více konkurenceschopní, například v příhraničních oblastech. Výše této daně se tak bude pohybovat na té nejnižší možné úrovni, kterou nám povoluje evropská směrnice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV