Na sto třicet vojenských policistů absolvovalo výcvik, který probíhá již pátý týden. Jednotlivé skupiny se ve výcvikovém táboře střídají v nepřetržitém pětidenním dnech formou nepřetržitého intenzivního výcviku. Šestý den je pak určen na policejní činnost v Praze.
„Výcvik je prioritně zaměřen na střeleckou přípravu a policejní taktiku,“ říká major Karel Raděj, velitel intenzivního výcviku a přípravy Vojenské policie a dodává, že policisté zde v Jincích drilují především ostrou střelbu, služební zákroky, zadržení pachatele, ale mimo jiné i metodu oprav chybného držení zbraně.
Nepřetržitý pětidenní výcvik a jeden den policejní činnost v Praze
Nedílnou součástí tohoto výcviku je zdravotnická příprava, ochrana proti zbraním hromadného ničení, ale i řidičská a tělesná příprava. Jednodenní výcvik v Praze je primárně zaměřen na znalost jednotlivých chráněných objektů. Policisté se zdokonalují v obsluze a znalosti technických prostředků využívaných v České republice i v zahraničních operacích, což jsou především kamerové systémy, RTG nebo detekční rámy.
„Modelové scénáře jsou pro naše příslušníky připraveny tak, aby například řešili, při dodržení všech zákonných postupů, krizové situace v případě narušení chráněných objektů," doplňuje náčelník Vojenské policie brigádní generál Pavel Kříž a dodává, že tento intenzivní výcvik absolvují především vojenští policisté, kteří jsou na základních pozicích.
Součástí výzbroje vojenských policistů jsou například i neletální prostředky, které slouží především ke zvládání davu, ale i například i k označení zájmové osoby. „Tímto prostředkem můžeme například na dálku označit osobu, která v davu organizuje nepokoje, a to pomocí barevných kuliček, a takto označenou osobu pak můžeme od davu oddělit a zadržet,“ vysvětluje použití neletálního prostředku major Tomáš Gubáš. „Tyto prostředky ale můžeme použít i pro svoji nutnou ochranu, ale i pro případnou eliminaci pachatele,“ doplňuje major Gubáš.
Vojenští policisté jsou připraveni pro nasazení u nás doma i v zahraničních misích
„Vojenskou policii vnímám každý den velmi zblízka, ať už se jedná o ochrannou službu, která je se mnou téměř stále, ale samozřejmě se velmi často setkávám právě s těmito příslušníky z oddělení ochrany objektů," konstatuje ministr obrany Martin Stropnický a přiznává, že když mu podává hlášení vojenská policistka při jeho ranním příchodu na ministerstvo, má hned hezčí den.
„Velmi mě také těší, že v současné době Vojenská policie posílila svoji kompetenci a pravomoc při vyšetřování různých případů, ale zároveň musím velmi ocenit, a dnes jsem se o tom sám přesvědčil, že dochází i k zintenzivnění zdokonalovacího výcviku a jsou profesionálně připraveni pro nasazení nejen u nás doma, ale v zahraničních misích," dodal ministr obrany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?
Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...
Další články z rubriky
12:06 Ministr Blažek: Novela trestního zákoníku a řádu je pro modernizaci právního systému zásadní
Předkládané novinky mají společného jmenovatele: prevenci a bezpečnost, vyšší efektivitu systému, mo…
- 10:21 Svobodní: Pokud tzv. veřejnoprávní média účelově ohýbají pravidla, opravdu je nepotřebujeme provozovat
- 8:05 Rozvoral (SPD): Fialova vláda zdražuje občanům náklady na zajištění základních životních potřeb
- 6:03 Kavij (KSČM): Na jednání zastuipitelstva zazněla výzva k zachování porodnic v Plzeňském kraji
- 22:01 Richterová (Piráti): Dětské skupiny fungují, inspirovali jsme se i v zahraničí
- 20:03 Seďa (SOCDEM): Snížení fyzických testů nedostatek vojáků nevyřeší