„Do pravidelného provozu vstupuje špičkové zařízení. Nebylo to ovšem zadarmo. Ale jakkoliv je téma racionálního využití finančních prostředků v resortu stále vysoce aktuální, nepochybuji o tom, že v případě trenažéru byla příslušná položka rozpočtu investována velmi promyšleně. Pro zajímavost, jednalo se o sumu necelých třinácti milionů korun, přičemž celá částka byla kryta poskytnutou investiční dotací z prostředků Ministerstva obrany. Jinými slovy, s všestrannou modernizací Armády České republiky to myslíme opravdu vážně,“ uvedl ministr obrany.
Technicky systém umožňuje simultánní projekci (až pro 6 osob) statických i dynamických scénářů letových situací s možností změny meteorologických podmínek, ročních období, fází noci a šera a nejrůznější kombinace nasvícení krajiny jak přirozenými, tak umělými zdroji světla. Zkracuje a zkvalitňuje pozemní přípravu před zahájením praktického leteckého výcviku s brýlemi pro noční vidění (NVG, ať již monokulárními či bikulárními).
Trenažér se skládá z výukové učebny a dvou systémů projekce (laser a near-infrared) umožňující zobrazení pohledem NVG a pohledem mimo brýle. Z uvedeného vyplývá, že příprava před reálným letem představuje mnohem komplexnější představu, a to vše v bezpečí trenažéru, kdy při chybě nelze nikterak ohrozit posádku letounu či helikoptéry. Pro ty je systém primárně určen, nicméně předpokládá se jeho využití i pro řidiče, operátory a příslušníky speciálních sil. Lékařsky lze trenažér využít i pro případnou pooperační péči refrakčních zákroků a expertízu obrazového vjemu oka pacienta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV