Ústavy by tak mohly ulehčit jiným zařízením, ve kterých se diagnostika provádí. Šlo by o stovky analýz denně, což by výrazně přispělo k podpoře stávajícího diagnostického systému.
„Jsem velmi vděčný za tuto nabídku našich odborníků. Předložili jsme ji na Ministerstvo zdravotnictví. Kolegové už řeší podrobnosti s Fakultní nemocnicí v Brně a věřím, že se brzy dotáhnou všechny formální náležitosti do konce, aby testování bylo našim ústavům umožněno. Bylo by to opravdu velké ulehčení pro všechny a do budoucna i další navýšení testovacích kapacit,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Podle profesora Alfreda Hery pověřeného řízením VÚVeLu, který s myšlenkou přišel, je ústav připraven nabídnout volnou strojovou kapacitu pro detekci a kvantifikaci viru Covid-19 v počtu stovek analýz denně. Z důvodu bezpečnosti práce ale současná situace neumožňuje pracovníkům ústavu biologické vzorky odebírat. Aktuálně probíhá intenzivní komunikace s Fakultní nemocnicí Brno o technických možnostech této nabídky.
Před zahájením testování je nutné formální schválení pro rutinní analýzu vzorků od lidských pacientů. Na zajištění povolení nyní ústavy pracují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV