„Je velmi důležité chápat, jak lidé s demencí vnímají okolní svět, a přesně to nám tato výstava umožňuje. Děkuji organizaci Dementia za práci, kterou odvádějí v oblasti osvěty této nevyléčitelné nemoci,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Demence je mozková choroba zapříčiněná degenerativními změnami v mozkové tkáni. Mezi nejčastější příznaky patří ztráta paměti, obtížnost komunikace, zmatenost a dezorientace. Celosvětový počet lidí s demencí podle organizace Alzheimer´s Disease International přesahuje 55 miliónů a v roce 2030 se tento počet pravděpodobně zvýší na téměř 79 miliónů. V roce 2050 by pak demencí podle odhadů mohlo trpět až 139 miliónů.
„Včasná diagnostika je nesmírně důležitá i proto, že nemocným a jejich blízkým poskytne dostatek času – někdy i v řádu let – na přípravu, aby se potom dokázali lépe vyrovnat s omezeními, která demence přináší,“ uvádí ředitelka Dementie Veronika Maslíková.
Organizace Dementia (více ZDE) pomáhá lidem, jejichž blízcí onemocněli Alzheimerovou chorobou nebo jiným typem demence. Zároveň pořádá a organizuje odborné diskuze a různé osvětové aktivity. Jejím cílem je, aby zde vyrostla mladá generace, která bude informovaná a uvědomělá a jejíž přístup k lidem s demencí do budoucna ovlivní kvalitu péče o pacienty.
Výstava vznikla v rámci projektu s názvem „Podpora včasné diagnostiky a neformální péče o lidi s demencí ve Středočeském kraji“, který je realizován z Programu Zdraví financovaného z EHP fondů 2014-2021.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV