Ministr Válek: V boji proti tuberkulóze nesmíme polevovat

27.03.2024 8:19 | Tisková zpráva

Svět si 24. března 2024 připomněl Světový den boje proti tuberkulóze (TBC). Kancelář WHO v České republice ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR (MZ), Státním zdravotním ústavem (SZÚ) a Fakultní Thomayerovou nemocnicí (FTN) spojují úsilí v boji proti této vysoce infekční nemoci a připojují se ke kampani proti TBC. Heslem letošní celosvětové kampaně je: „Ano, můžeme tuberkulózu vymýtit.“

Ministr Válek: V boji proti tuberkulóze nesmíme polevovat
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek

Tuberkulóza zůstává významným globálním zdravotním problémem. Nárůst nově diagnostikovaných případů hlásí i Česko. Světová zdravotnická organizace podporuje opatření zaměřená na prevenci a dostupnost péče pro všechny pacienty postižené touto infekční nemocí. „Ačkoliv Česká republika patří mezi státy s nejnižším výskytem TBC na světě, v boji proti tomuto onemocnění nesmíme polevovat. Jsem proto moc rád, že Ministerstvo zdravotnictví může spojit síly s partnery této kampaně. Děkuji jim za to. Věřím, že společně koordinovanými aktivitami můžeme tuberkulózu vymýtit,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Vymýcení tuberkulózy

„Vymýcení tuberkulózy vyžaduje spolupráci. Dnes je možné tuberkulóze předejít i ji vyléčit. Na Světový den boje proti tuberkulóze si připomínáme, že pouze společnými silami můžeme tuto závažnou chorobu překonat. Udržitelné strategické investice do diagnostiky, výzkumu, péče a zavádění preventivních opatření jsou účinné kroky k vymýcení TBC,“ uvedla Zsofia Pusztai, vedoucí Kanceláře WHO v Česku.

V souladu s cíli vymýcení TBC alokovala WHO pro Česko zhruba 20 milionů korun na projekty zaměřené na diagnostiku, prevenci a léčbu pacientů s tuberkulózou. Tyto projekty zahrnují:

  • Modernizaci Národní referenční laboratoře pro mykobakterie (NRLM) – zefektivnění diagnostiky TBC:
    Investice do diagnostických kapacit mykobakterií, umožňující zavedení nových metod dle mezinárodních standardů jak pro fenotypové tak pro molekulární stanovení citlivosti TBC. Díky novým moderním přístrojům dojde celkově k zefektivnění pracovních procesů v NRLM.
  • Investice do diagnostických kapacit mykobakterií, umožňující přesnější fenotypové (změny funkce genů) a molekulární stanovení citlivosti.
  • Navýšení testovacích kapacit NRLM:
    WHO finančně podpořila navýšení testovacích kapacit NRLM. Počet diagnostikovaných vzorků kontinuálně roste.
  • Investice do Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), oddělení TBC:
    Vzhledem k nárůstu případů TBC jsou investice směřovány na pořízení základního lékařského vybavení na diagnostiku, léčbu a péči o pacienty s TBC.
  • Nákup lůžek pro Fakultní Thomayerovu nemocnici:
    Nákup speciálních lůžek umožňuje rozšířit kapacity specializovaného TBC oddělení.
  • Pořízení speciálního lékařského vybavení pro Fakultní Thomayerovu nemocnici:
    Pořízené sekvenátory, sterilizátory a mobilní rentgenové přístroje dále posilují diagnostické a léčebné schopnosti FTN.
  • Spolupráci WHO – ÚZIS:
    Kancelář WHO spolupracovala v roce 2024 s (ÚZIS) na vývoji nového modulu pro registr tuberkulózy.
  • Prevenci a systematický screening:
    V rámci iniciativy „Prevence a systematický screening (PASS)“ připravuje WHO technickou podporu a pomoc se zaváděním nového screeningového nástroje

„Za veškeré aktivity WHO podporující zkvalitnění prevence a včasného odhalení tuberkulózy jsme velice rádi. Moderní diagnostické metody umožňují rozšíření vědecko-výzkumné činnosti, která je nedílnou součástí v pokroku při boji proti tuberkulóze. Stanovení citlivosti na antibiotika je totiž pro další léčbu pacienta stěžejní a poskytnuté vybavení od WHO nám umožňuje provádět metody, které jsme předtím dělat nemohli, což celý proces významně posouvá dál,“ říká ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

„Za naši Fakultní Thomayerovu nemocnici bych chtěl velice poděkovat zástupcům z WHO za podporu cílených projektů zaměřených na tolik důležitou prevenci a nezbytnou léčbu tuberkulózy, kterou se dlouhodobě zabýváme v rámci naší Plicní kliniky 1. LF UK a Pediatrické kliniky 1. LF UK. Tato nemoc je v poslední době bohužel na vzestupu a je nesmírně důležité, abychom byli rychle schopni s tímto závažným infekčním onemocněním účinně a efektivně bojovat. K tomu je důležité mít potřebné speciální vybavení, moderní diagnostické přístroje a další zařízení, která jsou nezbytná pro účinnou léčbu tuberkulózy dospělých a dětí,“ poděkoval Zdeněk Beneš, ředitel FTN.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Naše závislost na Rusku skončila

16:02 Premiér Fiala: Naše závislost na Rusku skončila

Vyjádření k závislosti na ruském plynu v pořadu 15 minut kateřiny Pergnerové, publikované na svém ve…