Ministr Výborný: Tisíce skvělých projektů zlepšují životní prostředí a zvyšují celkovou kvalitu života na venkově

01.11.2023 13:32 | Tisková zpráva

Ministr zemědělství Marek Výborný ocenil vítěze soutěže Žít krajinou

Ministr Výborný: Tisíce skvělých projektů zlepšují životní prostředí a zvyšují celkovou kvalitu života na venkově
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marek Výborný

Marek Výborný, ministr zemědělství, v úterý 31. října předal společně s ústředním ředitelem Státního pozemkového úřadu Martinem Vrbou ocenění vítězům soutěže Žít krajinou 2022. Slavnostní vyhlášení výsledků 16. ročníku soutěže, kterou pořádá Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve spolupráci se Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova a s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy, se uskutečnilo v prostorách Senátu Parlamentu ČR. Záštitu nad akcí převzal ministr zemědělství Marek Výborný. 

Cílem soutěže je ocenit nejúspěšnější realizace pozemkových úprav, které jsou komplexním a účinným nástrojem, jak vrátit krajině její schopnost vyrovnávat se s klimatickými změnami i vlivy zemědělské činnosti. Mají pozitivní přínos pro kvalitu životního prostředí a zvyšují celkovou kvalitu života na venkově.

„Za více jak 30 let, kdy pozemkové úpravy probíhají, vznikly tisíce skvělých projektů, které zajišťují ochranu obyvatel před povodněmi i ochranu přírodních zdrojů jako jsou půda a voda. A já jsem hrdý na práci, kterou jsme společně odvedli.“ Uvedl ve svém úvodním projevu Martin Vrba, ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu.

Soutěž Žít krajinou oceňuje nejlepší navržené a vybudované realizace prvků plánů společných zařízení v krajině, jejich autory, organizátory a všechny další, kteří se o realizace zasloužili. V 16. ročníku soutěže Žít krajinou se komisím představilo 35 projektů, z toho 15 projektů v kategorii Zelená a dopravní infrastruktura a 20 projektů v kategorii Tvorba a ochrana krajiny. Současně centrální komise vybrala z těchto projektů ten nejlepší a udělila mu Cenu Státního pozemkového úřadu.  A poslední cenou, která byla v letošním ročníku udělena, byla Cena veřejnosti. O té rozhoduje veřejnost v internetovém hlasování.

Ministr zemědělství Marek Výborný nejen, že předal ceny vítězný realizacím, ale ve své úvodní zdravici ocenil dnešní setkání jako velmi dobrou příležitost zdůraznit důležitost pozemkových úprav pro náš venkov a krajinu. „Jednou z priorit našeho ministerstva je zadržení vody v krajině a další opatření, která reagují na změnu klimatu. V praxi jde například o péči o vodu v krajině a akumulaci vody k zabezpečení dostatku vodních zdrojů. Se zadržením vody, ale i s ochranou půdy proti vodní a větrné erozi v krajině úzce souvisí právě účinné pozemkové úpravy,“ řekl ministr Výborný.

Úvodní slovo přednesla i místopředsedkyně Senátu paní Jitka Seitlová. Důležitost pozemkových úprav zdůraznil ve svém projevu i předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Jiří Vosecký. Jejich pozitivní vliv na krajinu vyzdvihl také Michal Pochop, předseda Českomoravské komory pro pozemkové úpravy. Všichni přítomní senátoři se zapojili do předávání ocenění i Pamětních listů Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova.

Mezi další významné hosty večera patřily senátorky Eva Rajchmanová, Ivana Váňová a senátoři Petr Štěpánek a Rostislav Koštial členové Stálé komise senátu pro rozvoj venkova, poslankyně Jana Krutáková, předsedkyně Výboru pro životní prostředí nebo poslanec Tomáš Dubský, místopředseda Zemědělského výboru.

Obavy nad budoucností pozemkových úprav a především firem, které na pozemkových úpravách a následných realizacích spolupracují, přednesl Martin Hrdlička, předseda představenstva Asociace podnikatelů v geomatice.

Problémy s financováním pozemkových úprav zmínil také ústřední ředitel SPÚ. „Přestože SPÚ aktivně využívá dostupné evropské zdroje, neobejde se bez financí z národního rozpočtu. Právě na ty budeme i nadále apelovat u Ministerstva zemědělství. Částka 1,7 mld. Kč, kterou máme aktuálně k dispozici, je totiž tak nízká, že ohrožuje naplňování cílů, ke kterým jsme se společně zavázali. A já bych byl nerad, kdyby právě v případě měst a obcí, které považujeme za důležité partnery v celém procesu, zůstalo jenom u slibů.,“ doplnil Vrba.

Společná zařízení budovaná v rámci pozemkových úprav, jako jsou mokřady, tůně, ochranné nádrže, meze nebo výsadby alejí, biocenter a biokoridorů pomáhají krajině vyrovnat se s variabilitou počasí, jsou účinné při povodních, ale i v době sucha. Význam pozemkových úprav roste společně s nutností snahy vypořádat se s negativními dopady klimatických změn.

Jako ukázka opravdu dobré praxe může sloužit jeden z vítězných projektů v kategorii Tvorba a ochrana krajiny, který získal zároveň i Cenu státního pozemkového úřadu za nejlepší přihlášený projekt. Revitalizace Černého potoka v k.ú. Klenčí pod Čerchovem v Plzeňském kraji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Řadě kardiovaskulárních onemocnění se dá předejít

6:16 Ministr Válek: Řadě kardiovaskulárních onemocnění se dá předejít

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prevenci kardiovaskulárních nemocí.