Kongres Spojených států amerických schválil vojenskou podporu pro ČR ve výši 100 milionů dolarů z programu Zahraničního vojenského financování, které jsou určené pro další modernizaci Armády ČR a pro částečnou kompenzaci našich dodávek materiálu na Ukrajinu, a k tomu dalších šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu na vybudování tzv. nasaditelných týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v rámci Armády ČR.
„Prostředky samozřejmě použijeme na modernizaci naší armády i na další pomoc Ukrajině. Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců, a velmi si toho vážíme," řekla ministryně obrany Jana Černochová.
„USA nám pomohou chránit naše nasazené vojáky, naši techniku a zbraně před Ruskou hrozbou, ať už technickou nebo informační. Potřebujeme hardware a software, který si vezmeme do operací. Moderní armádní techniku musíme i moderně chránit, antivir na to nestačí," uvádí brigádní generál Miroslav Feix ke vzniku tzv. nasaditelných týmů kybernetické ochrany s tím, že nepůjde o centrum ve fyzickém slova smyslu, ale o software a hardware, který budou používat různé jednotky AČR.
Česká republika patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci Ukrajině. Od začátku konfliktu darovala vojenský materiál v hodnotě přesahující 3,8 miliardy korun. Detaily této pomoci budou z bezpečnostních důvodů zveřejněny až po skončení konfliktu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV