Proto právě startují nové evropské dotace z Operačního programu Životní prostředí. Žádosti mohou obce podávat do konce října příštího roku. Je to pro ně velmi výhodné, dotace jdou v některých případech až do výše 100 %.
Nová dotační výzva z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) nabízí obcím a dalším subjektům 2,5 miliardy korun. „Je jasné, že hospodaření s dešťovou vodou bude stále důležitější a na mnoha místech i nezbytné, abychom lépe předcházeli následkům sucha. Na druhou stranu je potřeba ochránit obyvatele před intenzivními dešti, které způsobují povodně. Na obojí myslí naše dotace,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). A dodává: „Z vlastní zkušenosti vím, že obce mnoho takových opatření už dělají a výsledky si pochvalují. Čekáme proto, že o peníze bude opět zájem.“
V 19. výzvě OPŽP dostanou peníze projekty, které pomohou dešťovou vodu chytat, nebo ji nechají zasáknout na místě, kde naprší. Do podporovaných projektů proto patří podzemní retenční nádrže, akumulační nádrže, systémy modrozelené infrastruktury, výměna nepropustných povrchů za propustné, budování zelených střech a mnohá další opatření. Na dotaci dosáhnou i ti žadatelé, kteří budou využívat přečištěnou šedou vodu namísto toho, aby ji rovnou pouštěli do kanalizace. Pro všechny tyto záměry je vyčleněna miliarda korun.
„Zájem ze strany samospráv se setrvale zvyšuje, projektů i zájmu o dotace přibývá. Boj se suchem, jakožto výrazným projevem probíhající změny klimatu v ČR, je naší klíčovou prioritou už od poloviny roku 2014. Alespoň jeden podpořený projekt zaměřený na řešení sucha již najdeme v každé druhé obci ČR,“ informuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Výzva myslí také na protipovodňová opatření. Sem patří především projekty „přírodního charakteru“, které umožní přirozený rozliv vody do krajiny, kde povodeň nenapáchá škody. Patří sem například projekty, které zajistí přirozený tlumivý rozliv povodní v nivách, zlepšení tvarů koryt vodních toků, uvolňování území ohrožených povodněmi včetně výkupu potřebných pozemků k realizaci, obnova, výstavba a rekonstrukce ochranných nádrží a další. Na protipovodňová opatření půjde 1,5 miliardy korun. „Výše dotace na konkrétní projekt se různí podle druhu opatření. Maximální výše podpory na jeden projekt u Velké Dešťovky je až 95 %, s výjimkou budování propustných zpevněných povrchů, kde budeme poskytovat dotaci maximálně do 30 % celkových způsobilých výdajů. U opatření přírodě blízkého charakteru může naopak dotace pokrýt až 100 %,“ vysvětluje Petr Valdman.
Peníze jsou určeny hlavně pro veřejný sektor, tedy obce, kraje, dobrovolné svazky obcí, školy, ale žadateli mohou být i další subjekty. Žádosti mohou žadatelé podávat od 14. září letošního roku do 31. října 2023. Detailní informace o věcné a časové způsobilosti výdajů jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP pro období 2021–2027.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV