Tedy konkrétně na rostoucí nákladové zatížení zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají osoby se zdravotním postižením. Opatření má zabránit nežádoucímu snižování zaměstnanosti osob, které mají ztíženou možnost uplatnění na trhu práce.
„I osoby se zdravotním postižením si zaslouží lepší platové podmínky. Aktuálně je asi 60 tisíc lidí se zdravotním postižením, kteří jsou zaměstnaní. Mám upřímnou radost, že Vláda České republiky na dnešním jednání schválila mnou předložený návrh, kterým se této skupině lidí zvýší příspěvek za jejich odvedenou práci,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Příspěvek se nově zvedne o 800 Kč, tedy na 13 600 Kč, a to s účinností už za třetí čtvrtletí letošního roku. Příspěvek je poskytován na základě zákona o zaměstnanosti, jehož příslušné ustanovení umožňuje vládě svým nařízením jeho maximální částku zvýšit.
V rámci chráněného trhu práce figurují společnosti, zaměstnávající osoby se zdravotním postižením, s velmi omezenými možnostmi převést je na jiný druh práce. Fungování zmiňovaných osob je úzce spojeno s příspěvkem na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce. Ten poskytuje Úřad práce České republiky (ÚP ČR). Zvýšení maximální částky příspěvku souvisí se zvyšující se spoluúčastí zaměstnavatelů na vynaložených mzdových nákladech osob se zdravotním postižením. V posledních pěti letech totiž tempo valorizace příspěvku neodpovídalo tempu růstu minimální mzdy.
V letošním roce je už částka základní sazby minimální mzdy vyšší než maximální výše příspěvku.
Valorizace maximální částky příspěvku eliminuje negativní dopady na chráněný trh práce. Tedy dopady na zaměstnanost nejzranitelnější cílové skupiny osob se zdravotním postižením.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV