Ministryně Marksová: Model podnikání se zaměstnaneckou spoluúčastí je třeba podporovat

04.12.2016 15:40 | Zprávy

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se před pár dny zúčastnila semináře, který byl zaměřen na podporu participativního podnikání v České republice.

Ministryně Marksová: Model podnikání se zaměstnaneckou spoluúčastí je třeba podporovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová

„Sociální ekonomika, jejíž součástí je podnikání pomocí zaměstnanecké spoluúčasti, je segmentem, který významným způsobem přispívá k vytváření pracovních míst, k udržitelnému růstu a ke spravedlivějším výdělkům,“ uvedla ministryně. Jde o segment, který je schopen kombinovat ziskovost se sociálním začleňováním a demokratickými systémy rozhodování a doplňovat činnost veřejného a soukromého sektoru tak, aby služby byly v souladu s potřebami.

Vnímání tohoto segmentu proto musí být podle ministryně v České republice přehodnoceno a měl by být chápán v souvislosti s neustále se měnícím pracovním prostředím jako nástroj, který může přispět k řešení některých hlavních problémů, které přinesla globalizace – nepřiměřené mzdové rozdíly, chudobu a nerovnoměrné rozdělování výsledků ekonomického růstu.

Evropská komise společně s Evropským parlamentem nechaly vypracovat mnoho různých studií, z nichž vyplývají pozitivní ekonomické a sociální dopady finanční spoluúčasti zaměstnanců. V ČR zatím ani odbory, ani asociace zaměstnavatelů či podnikatelů žádným výrazným způsobem aktivně nepodporují model podnikání pomocí zaměstnanecké spoluúčasti.

„Proto navrhujeme, že vedle pomoci klasickému vlastnictví družstevnímu, které se musí mnohem více stát efektivní součástí ekonomiky, je nutné podporovat i průřezově chápanou participativní ekonomiku,“ uvedla ministryně.

Ta může efektivně doplnit současnou strukturu kapitálu a přesáhnout její ekonomicko-finanční chápání humanizujícím prvkem. Na základě výsledků z evropské studie pro DG MARKT z roku 2014 zahrnujících všech 28 členských států EU vyplývá, že v podpůrných opatřeních pro model finanční spoluúčasti zaměstnanců v indikátorech Právní rámec, Fiskální a jiné pobídky a Politická podpora a sociální dialog je ČR jednou z nejméně aktivních zemí.

V indikátoru Politická podpora a sociální dialog se uvádí, že v ČR ani vláda, ani sociální partneři nejsou zainteresováni na rozvoji tohoto modelu. Ministryně na semináři také uvedla, že věří, že bude zahájen nový stupeň sociálního dialogu a hledání cesty pro podporu modelu participativního podnikání v ČR, kde je třeba se soustředit na vzdělávání, ukazování dobrých příkladů v praxi, odbourávání ideologických mýtů a identifikování legislativních překážek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

9:15 Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

Vláda Petra Fialy zase sestavila výrazně schodkový rozpočet. Schodek 230 miliard korun v situaci, kd…