„Sociální ekonomika, jejíž součástí je podnikání pomocí zaměstnanecké spoluúčasti, je segmentem, který významným způsobem přispívá k vytváření pracovních míst, k udržitelnému růstu a ke spravedlivějším výdělkům,“ uvedla ministryně. Jde o segment, který je schopen kombinovat ziskovost se sociálním začleňováním a demokratickými systémy rozhodování a doplňovat činnost veřejného a soukromého sektoru tak, aby služby byly v souladu s potřebami.
Vnímání tohoto segmentu proto musí být podle ministryně v České republice přehodnoceno a měl by být chápán v souvislosti s neustále se měnícím pracovním prostředím jako nástroj, který může přispět k řešení některých hlavních problémů, které přinesla globalizace – nepřiměřené mzdové rozdíly, chudobu a nerovnoměrné rozdělování výsledků ekonomického růstu.
Evropská komise společně s Evropským parlamentem nechaly vypracovat mnoho různých studií, z nichž vyplývají pozitivní ekonomické a sociální dopady finanční spoluúčasti zaměstnanců. V ČR zatím ani odbory, ani asociace zaměstnavatelů či podnikatelů žádným výrazným způsobem aktivně nepodporují model podnikání pomocí zaměstnanecké spoluúčasti.
„Proto navrhujeme, že vedle pomoci klasickému vlastnictví družstevnímu, které se musí mnohem více stát efektivní součástí ekonomiky, je nutné podporovat i průřezově chápanou participativní ekonomiku,“ uvedla ministryně.
Ta může efektivně doplnit současnou strukturu kapitálu a přesáhnout její ekonomicko-finanční chápání humanizujícím prvkem. Na základě výsledků z evropské studie pro DG MARKT z roku 2014 zahrnujících všech 28 členských států EU vyplývá, že v podpůrných opatřeních pro model finanční spoluúčasti zaměstnanců v indikátorech Právní rámec, Fiskální a jiné pobídky a Politická podpora a sociální dialog je ČR jednou z nejméně aktivních zemí.
V indikátoru Politická podpora a sociální dialog se uvádí, že v ČR ani vláda, ani sociální partneři nejsou zainteresováni na rozvoji tohoto modelu. Ministryně na semináři také uvedla, že věří, že bude zahájen nový stupeň sociálního dialogu a hledání cesty pro podporu modelu participativního podnikání v ČR, kde je třeba se soustředit na vzdělávání, ukazování dobrých příkladů v praxi, odbourávání ideologických mýtů a identifikování legislativních překážek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?
Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...
Další články z rubriky
10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém
Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…
- 4:28 Marková (BPP): Jako dojná kráva fungujeme skvěle
- 22:28 Hašek (PRO): Dnes v roce 1895 se v Hroznatíně narodil československý prezident Svoboda
- 21:02 Niedermayer (TOP 09): Svoboda volby a důsledky
- 20:05 Senátor Hraba: Kdo vztáhne ruku na ženu, je pro mě bez pardonu h*vado
- 19:06 Premiér Fiala: Bez kvalitního vzdělávání se neobejdeme