„Sociální práce pomáhá lidem řešit jejich nepříznivou sociální situaci, posiluje tedy sociální začleňování osob, skupin a komunit,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „MPSV se snaží zvýšit obecné povědomí významu sociální práce u široké veřejnosti a podpořit prestiž a atraktivitu této profese,“ dodala ministryně.
Tento týden bude vláda znovu projednávat návrh zákona o sociálních službách. Jednou z klíčových změn, které přináší, je financování sociálních služeb formou mandatorních výdajů. Poskytovatelé budou mít tedy větší jistotu při plánovanání provozu a poskytování sociálních služeb. Další úpravy se týkají přímo sociální práce, na kterou se nově musí zaměřit i menší obce. Tím bude sociální práce lépe dostupná přímo tam, kde je jí potřeba. Novela počítá také s navýšením částky příspěvku na péči z 13 200 korun na 19 200 korun a současně umožní rychlejší projednání žádosti o příspěvek. Cílem tohoto návrhu je podpora poskytování pomoci neformálními pečovateli v domácím prostředí. Zákon by měl také sjednotit péči o ohrožené děti pod sociální služby. V této souvislosti vzniknou i nové sociální služby – domovy pro děti na přechodnou dobu, domovy pro děti a služby pro rodinu. „ Jsem přesvědčená, že si všichni dotyční uvědomí, jak je tento zákon důležitý a potřebný a na druhý pokus se ho na vládě podaří schválit,“ uvedla ministryně Michaela Marksová.
Sociální práce je společensky významná profese, která slouží jednotlivcům, skupinám i rodinám, čímž pomáhá celé společnosti. Každý z nás se totiž může dostat do situace, kdy je příliš slabý na to, aby ji řešil vlastními silami, popřípadě neví, na koho se v nouzi obrátit. A právě od toho jsou zde sociální pracovníci, kteří těmto lidem poskytují podporu a pomoc. Snaží se, aby se u znevýhodněných osob co nejdříve obnovilo jejich sociální fungování, případně aby důsledky jejich nepříznivého sociálního stavu byly co nejmenší. Sociální pracovník rovněž pomáhá při orientaci v systému sociálních a zdravotních služeb a vykonává mnoho dalších náročných činností. Sociální práce má za úkol umožnit klientům plně rozvinout vlastní možnosti, obohatit jejich životy, zvládat obtíže a životní změny a v neposlední řadě také předcházet nerovnosti a nespravedlnosti.
MPSV podporuje zkvalitnění sociální práce také prostřednictvím projektu „Systémová podpora profesionálního výkonu sociální práce II“ . Zaměřuje se na profesionalizaci sociální práce a zvyšování odborných kompetencí sociálních pracovníků. Projekt je podpořen z Operačního programu Zaměstnanost téměř 48 miliony Kč. Více informací o zahájení projektu naleznete ZDE. V březnu 2017 realizuje projekt svou první akci - odbornou konferenci pořádanou u příležitosti oslavy Světového dne sociální práce s t ématem „Proměny a příležitosti sociální práce v ČR“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV