Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová zahájila včera na pražském Žofíně konferenci „Žena – klíčový faktor úspěchu“, věnovanou problematice rozdílného odměňovaní žen a mužů a postavení žen na současném trhu práce. Konference se konala v rámci vyhlašování prestižní soutěže Manažer/ka roku.
„Ženy tvoří šedesát jedna procent osob absolvujících vysoké školy, česká společnost ale využívá tento potenciál velmi nedostatečně, “ řekla ministryně Michaela Marksová.
Česká republika se podle zprávy Global Gender Gap Report 2015 umístila až na 81. místě z celkem 145 hodnocených zemí. Index sleduje a vyhodnocuje, jakým způsobem nakládají státy se svými ženskými talenty a sledují rozdíly na základě pohlaví. Rozdíly se měří v oblasti zdraví, vzdělání, ekonomiky a politiky. Na prvních příčkách se umístili skandinávské země, ČR je ale hluboko i za Slovinskem nebo Litvou.
„Rozdíl v odměňování žen a mužů v ČR je jeden z největších v EU. Je naprosto zásadní, aby se na tuto oblast kromě veřejného sektoru zaměřily i firmy - a to nejen na téma spravedlivého odměňování, ale také na větší zastoupení žen ve vedení společností. Úspěšné firmy dobře vědí, že se jim to vyplácí,“ dodala Marksová.
Ministryně také představila projekt 22% k rovnosti, který MPSV odstartovalo v březnu. Projekt vychází ze zjištění, že právě takový je rozdíl v platech, který vede k tomu, že ženy ve srovnání s muži v ČR za jeden rok pracují bez odměny za práci průměrně téměř 3 měsíce. V celkovém součtu dělá roční rozdíl v odměně žen a mužů v ČR cca 77 tisíc korun. Výstupem projektu bude on-line mzdová a platová kalkulačka, kde si budou zájemci moci rychle a jednoduše zjistit odpovídající výdělek v konkrétním zaměstnání a regionu nebo informace formou manuálu, které mohou pomoci při vyjednávání o mzdě. Cílem projektu je i analýza zvažovaných legislativních změn v této oblasti.
Konference se ale nezaměřila jen zastoupení žen ve středním a vyšším managementu nebo rozdíly v platech, ale diskutovalo se i o odstraňování bariér, které ženám brání při vstupu na trh práce a s tím související otázku sladění rodinného a profesního života. Na konferenci vystoupila kromě ministryně práce a sociálních věcí například i eurokomisařka Věra Jourová nebo náměstkyně generálního tajemníka OSN Lakshmi Puri.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV