Ministryně Valachová: Záleží mi na tom, aby se ke školám finanční prostředky skutečně dostaly

26.04.2016 14:35 | Zprávy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pod vedením ministryně Kateřiny Valachové úzce diskutuje školská témata s důležitými aktéry. Ministryně se s Asociací krajů, Svazem měst a obcí a Sdružením místních samospráv po několika jednáních shodla na tom, že společné vzdělávání neznamená žádnou plošnou inkluzi, běžné i speciální školy jsou součástí českého vzdělávacího systému a oba typy škol jsou potřebné.

Ministryně Valachová: Záleží mi na tom, aby se ke školám finanční prostředky skutečně dostaly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová

Ministryně Valachová se v polovině ledna se zástupci sdružení dohodla na ustavení platformy pro společné vzdělávání.  Jejím cílem bylo na pracovní úrovni dopracovat sporné nebo nejasné aspekty zavádění novely školského zákona do praxe. Na pracovní úrovni byly diskutovány podzákonné předpisy, metodické materiály, příručka pro ředitele škol atd.

Systematickou komunikací ministryně s kraji se podařilo zajistit v rámci rozpisu rozpočtu to, aby navýšené finanční prostředky doputovaly do škol, v současné době všechny kraje rozepsaly prostředky včetně navýšení.  „Navýšení finančních prostředků, které skutečně pokrývají potřeby škol, považuji za klíčové pro dobré fungování škol i pro přípravu na změny od nového školního roku. Jsem ráda, že v úzké spolupráci s kraji se školám tyto prostředky nyní již reálně dostanou. Na komunikaci s jejich představiteli jsem vynaložila v posledních týdnech značné úsilí, neboť mi záleží na tom, aby se ke školám finanční prostředky, které posíláme, skutečně dostaly,“ říká ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. I nadále ale probíhá intenzivní komunikace s řediteli škol, učiteli, výchovnými poradci, proběhly výjezdy ministryně do krajů a nyní probíhají vzdělávací a informační semináře.

Výsledkem jednání je také dohoda na tom, že se po mnoha letech podařilo zajistit reálnou podporu pro práci učitelů s dětmi, včetně zajištění potřebných nárokových finančních prostředků pro učitele, kteří pracují s dětmi se speciálními potřebami. „Za Asociaci krajů mohu ujistit, že kraje garantují financování sítě škol a stabilitu jejich fungování. Obavy některých škol z dalšího fungování nejsou způsobeny zaváděním společného vzdělávání, ale dlouhodobě klesajícím počtem dětí v těchto školách. Platforma pro společné vzdělávání poskytuje jasný návod, jak síť škol udržet i od nového školního roku,“ zmínil k tématu společného vzdělávání předseda Rady Asociace krajů Michal Hašek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Stažení Ruska ze Sýrie je počátkem dohody mezi Putinem a Trumpem

16:14 Zaorálek (SOCDEM): Stažení Ruska ze Sýrie je počátkem dohody mezi Putinem a Trumpem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stažení Ruska ze Sýrie.