Munzar (ODS): Historické okénko

12.12.2021 15:39 | Ze sítí

Připomínka na facebookovém profilu k výročí úmrtí Antonína Švehly

Munzar (ODS): Historické okénko
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Před 88 lety zemřel trojnásobný premiér Československa, předseda Agrární strany Antonín Švehla (15.4.1873-12.12.1933).

Tento význačný muž první republiky se narodil v rodině sedláka v pražské Hostivaři. Absolvoval nižší gymnázium v Praze a Zemskou hospodářskou školu v České Lípě. O studium neměl další zájem a vrátil se na rodinný statek, který v roce 1897 po smrti svého otce převzal. Začal být aktivní v agrárních spolcích. Od roku 1902 byl místopředsedou Sdružení českých zemědělců. V roce 1906 se podílel na vzniku časopisu Venkov.

V roce 1908 byl za Českou stranu agrární zvolen do českého zemského sněmu. Byl jím až do roku 1913, kdy byla činnost sněmu pozastavena. V roce 1909 se stává předsedou této české strany. Za války spolupracoval s českým odbojem, byl jedním z iniciátorů vzniku Českého svazu (českých poslanců Říšské rady a zemského sněmu).

28. října 1918 společně s Aloisem Rašínem (který byl autorem textu zákona), Jiřím Stříbrným, Františkem Soukupem a Vavro Šrobárem podepsal Zákon o zřízení samostatného státu Československého. V nové československé vládě se stal ministrem vnitra a převzal odpovědnost za řízení okresních úřadů a za postupné vojenské obsazování pohraničí.

V roce 1920 opustil post ministra vnitra a soustředil se na vnitrostranickou politiku a sjednocení české a slovenské strany pod názvem Republikánské strana zemědělského a malorolnického lidu.

Od října 1922 až do února 1929 (s krátkou přestávkou od března do října 1926 během politické krize) zastával post ministerského předsedy Československé republiky. Uvažovalo se o jeho kandidatuře na prezidenta, které se v roce 1927 vzdal ve prospěch stávajícího, prvního prezidenta T.G.Masaryka.

Získal si v té době i mezinárodní renomé, protože se stal předsedou mezinárodní organizace evropských agrárních stran. Intenzivní politická činnost se projevila na jeho zdraví., V roce 1929 musel předat pozici předsedy vlády i agrární strany F. Udržalovi a odejít do ústraní. V roce 1933 podlehl vleklé srdeční chorobě.

Antonín Švehla byl rozvážný politik, schopný vyjednavač a muž kompromisu. Zajímavostí pro dnešní dobu sociálních sítí je to, že byl vlastně diskrétním politikem, údajně moc nevystupoval na veřejnosti a mnoho rozhovorů neposkytoval.

Na jeho nejslavnější citát jsem v uplynulém období vzpomínal v poslaneckých lavicích docela často: „Sociální demokraté rádi rozdávají koláče, které sami neupekli a upéci ani nemohli, protože snědli těsto, které ještě nestačilo ani vykynout." Čest jeho památce!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

10:23 Kobza (SPD): Jak se také „dělají“ dějiny

Komentář poslance Jiřího Kobzy (SPD) ke stavu současných evropských demokracií.