Je to zjednodušeně nerovnováha mezi vyrobenou produkcí a množstvím peněz v oběhu. Inflace není jen o růstu jednotlivých cen, fakticky požírá hodnotu našich peněz, výdělků a úspor. Proto je s ní třeba bojovat.
Hlavní nástroje boje proti inflaci má v rukou Česká národní banka. Jsou jimi zejména úrokové sazby. Ty určují, jak se zhodnocují naše úspory nebo to, kolik „stojí”, když si peníze půjčíme, neboli jaký je úrok, který platíme z našich úvěrů.
Když je úroková sazba nízká, lidé a firmy si více půjčují a v bankovním systému vzniká větší množství peněz. A když o ně ekonomika nevyrobí více zboží nebo neposkytne více služeb, pak posilují inflaci.
Když si dáme vedle sebe míru inflace a úrokovou míru, tak nám to říká, že se peníze více znehodnocují než zhodnocují na vkladech. Kritiku vyšších úrokových sazeb jsme v posledních týdnech slyšeli třeba od Miloše Zemana nebo Andreje Babiše. Ale hlasy, které volají po nízkých úrokových sazbách v dobách vysoké inflace, fakticky volají po dalším a větším znehodnocováním příjmů a úspor domácností i podniků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV