Munzar (ODS): O Chicagu se říkalo, že je třetím největším “českým” městem na světě

08.04.2025 6:23 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výročí zvolení českého starosty amerického Chicaga Antonína Čermáka

Munzar (ODS): O Chicagu se říkalo, že je třetím největším “českým” městem na světě
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

Před 94 lety se stal starostou Chicaga Antonín Čermák. Tento kladenský rodák se tak stal jedním z neslavnějších a nejvlivnějších Čechů v USA. Byl členem Demokratické strany a stal se prvním starostou města, co se nenarodil v USA a měl jiný než anglosaský původ. 

Čermák se narodil 9. 5. 1873 na Kladně do hornické rodiny. Po krachu Vídeňské burzy v době ekonomické krize v roce 1875 se ale celá rodina vystěhovala do Ameriky. Bydleli v Braidwoodu ve státě Illionis, kde jeho otec našel práci horníka. Mladý Čermák chodil do školy pouhé tři roky a pak pracoval v uhelných slojích. Později odešel do Chicaga, kde v roce 1892 založil vlastní živnost na rozvoz všeho možného. Zprvu tahal sám vozíky naložené například uhlím, kamením, dřevem. Později byl kočím, přijal spolupracovníky a jeho živnost se rozrůstala. Zároveň se začal angažovat u Demokratů.

Anketa

Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?

hlasovalo: 6223 lidí

O Chicagu se v Čermákově době říkalo, že je třetím největším “českým” městem na světě (po Praze a Vídni). Čermák byl velkým vlastencem, angažoval se v krajanských spolcích, oženil se s Češkou a celý život mluvil plynně česky. Z jeho “českého” anglického přízvuku si dokonce tropili posměch jeho političtí protivníci, Čermák z něj však naopak učinil jakýsi svůj “trademark”. 

Čermák se přátelil s F. D. Rooseveltem a to se mu stalo i osudným. Po Rooseveltově zvolení prezidentem se Čermák stal obětí atentátu, který se na Roosevelta pokusil spáchat italský přistěhovalec Giuseppe Zangara a to 15. 2. 1933 v Miami. Čermák se tehdy nacházel v bezprostřední prezidentově blízkosti, byl postřelen a zranění 6. 3. 1933 podlehl. 

Roosevelt k tomu řekl: “Není třeba podotýkati, že smrt starosty Čermáka dotýká se mne velice hluboce a osobně. Mimo tragický řetěz okolností, jichž smrt jeho je následkem, velmi vřelé přátelství a velmi veliká úcta pro schopnost mayorovu, jeho přátelství a oddanost k přátelům, učinily by tuto ztrátu pro mne velmi těžkou za každých okolností… Statečný zápas, který vedl, ukazuje jasně, jak báječnou odvahu měl. Celá země a zvláště velké město Chicago bude velice postrádati jeho silného a odhodlaného charakteru."

Nicméně předtím Čermák ještě stihl navštívit v srpnu 1932 Československo, kde se mu dostalo opravdu triumfálního uvítání. Zastavil se i v rodném Kladně a setkal se i s prezidentem Masarykem.

Jeho hrobku najdete na Českém národním hřbitově (Bohemian National Cemetery) v Chicagu, který je prokazatelně největším pohřebištěm naší krajanské komunity na světě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Láska: Jděte fakt do háje!

22:01 Senátor Láska: Jděte fakt do háje!

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na přirovnávání aktuální situace k padesátým letům