Nacher (ANO 2011): "Regulace je pro mě sprosté slovo..." říká poslanec Patrik Nacher

27.11.2017 16:11 | Zprávy

Patrik Nacher je poslanec a ekonom, který bojuje proti finanční negramotnosti a absurdním bankovním poplatkům. „Před dvanácti lety jsem absolutně netušil, že se budu podílet na televizním pořadu, dělat přednášky, psát knížku a že opravdu pomůžu změni

Nacher (ANO 2011): "Regulace je pro mě sprosté slovo..." říká poslanec Patrik Nacher
Foto: Archiv P. Nachera
Popisek: Bankovní analytik Patrik Nacher

Patrik Nacher je poslanec a ekonom, který bojuje proti finanční negramotnosti a absurdním bankovním poplatkům. „Před dvanácti lety jsem absolutně netušil, že se budu podílet na televizním pořadu, dělat přednášky, psát knížku a že opravdu pomůžu změnit vnímání lidí směrem ke svým penězům. V ČR jsme nejcitlivější na ceny bankovních služeb,“ popisuje Nacher.

V rámci svého boje za spravedlivý přístup bank ke svým klientům začal od roku 2005 vyhlašovat nejabsurdnější bankovní poplatky. „Každý rok se vyhlásil vítěz o nejabsurdnější bankovní poplatek. Došli jsme do finále a nyní bych se chtěl věnovat rozšiřování finanční gramotnosti.“

První a zároveň poslední nejabsurdnější poplatek byl poplatek za příchozí platbu. Je zrušený. Před 12 lety prý neexistovala banka, která by nabízela bankovní služby bez poplatků. Výdělkem bank by podle Nachera totiž neměl být poplatek. „Snažím se na to téma upozorňovat bez bulvarizace, kultivovaně, rázně a bez poškození dané banky.“ Jedině tak se prý dá s finančními subjekty efektivně bojovat.

„V určitých zemích si lidi můžou vybudovat vztah ke značce banky, kvůli určité filozofii, ale u nás toto vnímání bylo přerušeno díky komunismu - banky začaly vznikat až po revoluci a ty nové nízkonákladové např. před 5 lety. Není možné si vybudovat vztah ke konkrétní značce z hlediska prestiže. Máme přerušenou historii. Důkazem toho může být i to, že většina respondentů si při výzkumu myslela, že Česká spořitelna je česká banka, i když to tak není.“

Bankovní sektor je prý v České republice nejstabilnější v Evropě, banky v ČR jsou nejziskovější. Lidi mají víc uloženo v bankách než je rozpůjčováno. „Jsem rád, že klienti jsou zodpovědnější a banky otevřenější.“ Ochrana spotřebitele je dnes výraz prý stejně zneužitelný jako boj s korupcí. „Nechtěl bych vodit klienty za ručičku. Regulace je pro mě sprosté slovo.“

Co se nyní odehrává ve sněmovně? Jaký je nejabsurdnější poplatek a které banky jsou pro klienta nejvýhodnější? Můžou lidé přijít o peníze kvůli bankám?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Nový mechanismus se hledat nemusí, ten už nalezen byl

16:21 Ministr Jurečka: Nový mechanismus se hledat nemusí, ten už nalezen byl

Projev na 126. schůzi Poslanecké sněmovny 15. ledna 2025 k zákonu o platu a dalších náležitostech, s…