Vážený pane ministře, kolegyně, kolegové,
dovolím si také k tomuto bodu vystoupit. Rozdělil jsem si to, protože dneska je to podle mě velký den pro tento sektor, který jako jeden z mála nevyžaduje dotace nebo nějaké privilegované podmínky - jo, ještě jednou, tenhle sektor nevyžaduje dotace a privilegované podmínky. Jestli my dneska něco děláme, tak podmínky narovnáváme. A dovolil jsem si to rozdělit na určitou historii tohoto tématu tady v Poslanecké sněmovně, potom krátce popíšu novelu, i když to tady kolegové dělali v čele s Jiřím Havránkem, a na konci trochu osvěty, protože aby to pro některé lidi nebyla nějaká mystifikace nebo výzva k tomu, kdo tomu nerozumí, aby najednou do toho, třeba do bitcoinu, nezačal investovat, aniž by věděl, jak se to chová.
Pokud jde o historii, dámy a pánové, navážu na to, co říkali kolegové. My tady máme chytré mozky a oni bohužel prostě z České republiky musejí odcházet pryč. Já vám přečtu stručně, abyste věděli, jak dlouho se tady tím zabýváme ve Sněmovně, dopis, který mi přišel 6. května 2020 - 2020. Diskriminace společností v oblasti podnikání, kryptoměn a bitcoinů.
Vážený pane poslanče - to přišlo mně - dovoluji se na vás obrátit se žádostí o pomoc při zprostředkování jednání či změny legislativy za účelem odstranění diskriminace. - To se pak já k tomu dostanu, to je ta bankovní diskriminace, kterou řešíme pozměňovacím návrhem - v roce 2014 jsem založil holding zastřešený společností (World BTC business?), který začal podnikat v oblasti kryptoměn. Pro věrohodnost našeho podnikání provozuji od května 2014 klientské centrum pro obchodování s kryptoměnami, kde intenzivně provozujeme i edukační činnost. V tomto konceptu jsme dlouhou dobu neměli žádnou konkurenci a byli jsme jediní na světě, kdo takto ke klientům přistupoval a stále přistupuje. - Jo, bavíme se teďka o situaci, kdy ten člověk to zakládal v roce 2014, jo? Jenom, abychom jako věděli ten rozměr. - Jako jediná fintech společnost v České republice jsme také součást výzkumného projektu, který je podpořen Technologickou agenturou České republiky a věnuje se využití lokálních virtuálních měn.
Dále jako jediná společnost v České republice využíváme pro zvýšení opatření proti kriminální činnosti služeb světově uznávané společnosti Chain Analysis. Služby této společnosti, která se zabývá sledováním a analýzou blockchainů, využívají policejní sbory po celém světě, například i CIA. Tato společnost vypracovala analýzu, ze které vyplývá, že ve Spojených státech téměř 20 % mileniálů zakoupilo v loňském roce kryptoměnu. Bavíme se tudíž o roce 2019. Pouze 1,1 % transakcí bylo spjatých s kriminální aktivitou.
Což mi připomíná mimochodem, že jsem měl minulý týden přednášku k finanční gramotnosti na jednom pražském gymnáziu, kde jsem se ptal, kolik z těch mladých lidí - bylo to 18 a výš - má kryptoměnu, tak se tam zvedl les rukou. Třetina, třetina té třídy s tím normálně funguje. Tak jsme úplně někde jinde, ta generace je úplně někde jinde. Možná, že tady jsou, protože jsem je pozval, aby sem přišli v pátek. Já je takhle nepoznám na dálku, ty studenty. Nevím, jestli tam jsou, jestli mávají. (Ze sálu se ozývá: Mávají.) Ano, je to možné.
Teď příklad té diskriminace. Přes veškerou výše uvedenou snahu podnikat co nejlépe, úzce spolupracovat s dotčenými orgány, jako jsou FAU, Policie České republiky a ostatními, je současná výpověď z vedení bankovních účtů ze strany bank pro mě a pro moje společnosti likvidační. Jelikož se jedná již o několikátou banku, která vypověděla vedení účtu mým společnostem, považuji toto jednání za jasnou diskriminaci. Mohu doložit, že některé banky mi vypověděly vedení účtu i u těch společností, které s projektem kryptoměn nemají nic společného nebo jsou jen holdingovou matkou společností, které v oblasti kryptoměn podnikají. Rád bych se zbavil dojmu, že banky cíleně diskriminují subjekty podnikající v oblasti kryptoměn. Tolik dopis stručně. Mám tady celý, kdyby to někoho zajímalo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV