Nacher (ANO): I když lidé šetří, stejně zaplatí 80 procent průměrné spotřeby bytového domu

09.02.2023 11:15 | Zprávy

Projev na 52. schůzi Poslanecké sněmovny 9. února 2023 – interpelace ministra pro místní rozvoj Bartoše k vyhlášce o rozúčtování nákladů na energii v rámci jednoho domu nebo vchodu

Nacher (ANO): I když lidé šetří, stejně zaplatí 80 procent průměrné spotřeby bytového domu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher

Vážení členové vlády, dámy a pánové,

já měl písemnou interpelaci, která se týká vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj číslo 269/2015, která říká, jak se má rozúčtovávat teplo v rámci jednoho domu nebo jednoho vchodu, zkráceně řečeno, zprůměruje se vlastně to, co ti lidé spotřebují, a ti, co mají pod 80 %, tak těm to naroste na těch 80 % průměru spotřeby toho domu, a ti, co mají nad 200 %, tak jim to klesne na 200 %.

Jinými slovy, kdo šetří příliš - mně psali lidé, kteří měli třeba 55, 60 % průměru toho domu, tak jim vlastně se zvýší ten náklad i přestože šetří. Když jsem si četl tu vyhlášku, tak ona ve své době měla něco do sebe, protože vlastně zohledňovala to, že by to bylo nespravedlivé, jsou některé byty, které jsou na kraji, jsou některé byty, které se vytápí, protože jsou uprostřed. Některé jsou pod střechou, která je zateplená, některé, které není zateplená. Kdyby naopak nikdo netopil, tak se budou šířit plísně a vlastně sníží se hodnota toho domu.

To znamená, já nekritizuji to, že tam nějaká hranice je. Ten můj dotaz směřoval k tomu, jestli není v dnešní době, kdy vlastně jako politici vybízíme lidi, aby šetřili a oni budou šetřit a šetří, a když šetří moc, tak stejně zaplatí 80 % průměru toho domu, tak jestli by se nemělo s tím základním parametrem něco udělat v této době, aby to odpovídalo této době a ne roku 2015.

Pan ministr mi odpověděl. To jsem tady četl už jednou. V aktuální informaci, která vzešla z výsledků jednání kulatého stolu, kterou jsem dostal do mailu, je, že údajně na tom kulatém stolu panovala shoda na tom, že by bylo dobré při stanovení poměru základní a spotřební složky zohlednit energetickou náročnost budovy, což ten současný systém nečiní. Konkrétní podoba limitních hodnot - to je to o čem se bavíme - spotřební složky je zatím součástí odborné diskuse. Teď odborníci i rozúčtovatelé se přiklání k mírnému snížení spodní limitní hodnoty. Padly návrhy o snížení o pět či deset procent, předpokládám míněno procentních bodů, tedy z těch 80 na 75 nebo 70. Takhle jsem to pochopil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): V tomhletom je opravdu trošku absurdistán

16:21 Mašek (ANO): V tomhletom je opravdu trošku absurdistán

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 – reakce na odpověď ministra Jurečky na…