Niedermayer (TOP 09): Hodně peněz na snižování emisí. A co efektivita?

30.07.2023 8:18 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k dotacím na opravu domu.

Niedermayer (TOP 09): Hodně peněz na snižování emisí. A co efektivita?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

„Oprav dům po babičce”: Určeno vnoučatům - ale jen některým

Obecný cíl programu „oprav dům po babičce“ - rekonstruovat starší domy směrem k jejich vyšší energetické efektivnosti - je smysluplný. Nicméně, v tomto konkrétním případě jsme na to šli zase jednou “po našem”, tedy vycházejíce z dojmů a politických úvah, nikoliv z čísel a ekonomiky.

Štědrý program s rozpočtem 40 miliard, který ale cílí na pouhé 2 % českých domů - pomocí této velkorysé částky (i přes 50% nákladů) pokryje stát jen zhruba 40 000 rodinných domů. U nás je jich ale asi 2 miliony, z nichž většina vyžaduje energetickou efektivitu zlepšit. Vyvstává otázka „co ten zbytek?

Program navíc netestuje finanční situaci žadatele – je proto možné, že na ni dosáhnou i ti s vyššími příjmy namísto těch slabších, kteří jinak možnosti energetickou efektivitu zvýšit moc nemají. Neřeší ani to, zda jsou dotované domy skutečně dlouhodobě obývány a nebudou sloužit např. k rekreaci – to by znamenalo úplné minutí cíle, jelikož neobývané domy energetické úspory nezajistí. Jejich rekonstrukce přitom bude stát každého z nás 4 000 Kč. Odpověď na otázku, jestli je to společensky dobrý návrh, nechám na vás.

Efektivita programu s ohledem na cíl dekarbonizace je tak zjevně na vedlejší koleji. Jistě platí, že z rozpočtu EU dostaneme opravdu hodně peněz na snižování emisí, ale to neznamená, že je můžeme využívat málo efektivně. A to obzvlášť (i když nejen) v naší dnešní situaci, kdy musí být každá koruna (či euro) z veřejných financí vynaložena co nejefektivněji. To Dům po babičce podle mne nesplňuje. 

Jak z toho ven? Osobně bych doporučoval především rychle dopracovat Národní energetický a klimatický plán, který měla naše země EU v červnu předložit (došlo údajně k odložení termínu na podzim). Ten určí, jak a kde budeme emise do konce dekády snižovat (abychom pomohli splnit unijní cíle). V návaznosti na to musíme navrhnout efektivní programy, které, co nejnižší podporou státu, k těmto cílům zamíříme. Prostě musíme vědět, co si za peníze nás všech kupujeme a proč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richterová (Piráti): Dětské skupiny fungují, inspirovali jsme se i v zahraničí

22:01 Richterová (Piráti): Dětské skupiny fungují, inspirovali jsme se i v zahraničí

Dětské skupiny poskytují rodičům možnost volby v péči o jejich nejmenší. A tam, kde není ve školkách…