Myšlenka, že by stát byl nejen regulátorem či tvůrcem pravidel na klíčovém energetickém trhu a zároveň vlastníkem jednoho z účastníků, není hodná středo-pravicové vlády. To ale není zdaleka jediný problém.
Nápad, že problémy naší energetiky a energetickou krizi vyřeší zvýšení role státu, jde přímo proti logice řešení současné situace na energetickém trhu, které dnes razí Evropská komise – a byly to její návrhy, které pomohly bezprecedentní energetickou krizi zatím zvládnout. Posílení role dlouhodobých instrumentů, jako je stabilizace ceny, vybudování potřebných kapacit nebo transparentnost, to je podle mě cesta k levné, udržitelné a bezpečné energetice.
U nás ale místo modernizace startuje netransparentní diskuse o zestátnění největší české energetické firmy. Proponenti nápadů typu odříznutí se od jednotného trhu nebo zestátnění části či celé distribuce nejen evidentně neví, že by to bylo v nesouladu s platnými unijními pravidly. Neví ani to, že se naše jaderně-fosilně-státní energetická vize střetává právě se snahou o modernizaci unijního trhu.
Ta bude stát na efektivním využití hlavně obnovitelných zdrojů a dalších instrumentů, zajišťujících mimo jiné podmínky konkurenčního prostředí. Větší role státu nikoliv v utváření pravidel, ale mezi konkurujícími si firmami, je cesta k efektivní a bezpečné energetice.
Více se dočtete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV