Už dlouho říkám, že je neakceptovatelné, aby ruští občané a jejich rodinní příslušníci, jejichž majetek měl být zmražen, cestovali po Evropě a užívali si zde ruských „krvavých peněz“ - bohužel i to se stále děje. A nejen to. Přes veškeré snahy evropských zemí jsou protiruské sankce stále příliš slabé na to, aby tomu v některých případech zabránily či dokonce zásadně ovlivnily ruskou ekonomiku, potažmo politiku. S tím už musíme něco dělat.
Samozřejmě jsem tak spolupodepsal dopis europoslanců napříč politickým spektrem adresovaný Komisi, který vyzývá k zavedení nových a mnohem silnějších protiruských sankcí. Ty musejí cílit na konkrétní osoby, hlavně lidi spojené s ruským zbrojním průmyslem. Dalším ze sankčních nástrojů by mělo být omezení přenosu technologií s cílem uzavřít tok peněz k ruským finančním institucím, i skrze třetí země.
Podle mě bychom také měli najít právní cestu k převodu zmražených ruských aktiv Ukrajině. Vím, že řada diplomatů unijních zemí tlačí na vytvoření funkční cesty, ale právně přijatelný mechanismus zatím bohužel nebyl nalezen. Je pro mne ale těžko přijatelné, aby po ukončení konfliktu (ke kterému snad v dohledné době dojde) byly zmrazené peníze Rusku vráceny, zatímco Ukrajina se bude složitě a dlouhodobě domáhat reparací za způsobené škody.
Kdybychom našli cestu, na jejímž základě by Rusko za třeba raketové útoky na prakticky celém území Ukrajiny platilo hned, možná by více Rusů pochopilo zvrácenost a "nevýhodnost" počínáni Kremlu. I o tom zmíněná výzva Komisi hovoří.
Vojensky Ukrajině pomoct nedokážu, finančními nástroji možná trochu ano, i skrze tyto iniciativy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV