Niedermayer (TOP 09): Zatímco USA prohlubují veřejný dluh, EU se touto cestou nevydává

28.02.2019 14:32 | Zprávy

Komentář na facebookovém profilu ke srovnání vývoje ekonomiky USA a Evropské unie

Niedermayer (TOP 09): Zatímco USA prohlubují veřejný dluh, EU se touto cestou nevydává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Není sporu o tom, že mnoho zemí jasně těží z existence měnové unie, stejně tak jako třeba společného trhu, a u jiných tyto přínosy patrné nejsou, ale argument, že "euro způsobilo nerůst" je stejně zavádějící jako jeho opak, tedy názor, že některé země nerostou i navzdory tomu, že euro zavedly.

Snad i ten největší fanoušek měnové politiky chápe, že měnová politika, tedy možnost nastavit více nezávisle krátkodobý úrok či možnost manipulovat přímo či nepřímo kurzem, je jen malým příspěvkem do vývoje ekonomiky. Což platí jak obecně, tak i pro euroskupinu.

Euro naopak zjevně přineslo pro ekonomické subjekty (kromě finančníků) velký přínos. Ten je ve snížení transakčních nákladů a odstranění rizika změn kurzu (ty jsou pro banky pozitivní, stejně jako poplatky). Ekonomiky mnoha zemí navíc benefitovaly z toho, že podstatně klesla "riziková prémie" na jejich domácí měnu, což zvýšilo dostupnost úvěrů.

Cena za to byla neschopnost devalvovat domácí měnu, tedy takto kompenzovat postupnou ztrátu konkurenční schopnosti. Ačkoliv se země na tento "nový normál" měly během cesty k euru připravit (na závěr maastrichtskými kritérii), některé (jak vlády, tak občané či firmy) méně. A to je zdroj problémů. Nikoliv tedy zavedení eura, ale špatně fungující domácí ekonomika, která přínosy zavedení eura zkonzumovala, ale na "nový normál" se nepřipravila.

Data ze zemí eurozóny ukazují, že v eurozoně jsou jak země, které takto přínos prohospodařily, tak ty, kterým euro umožnilo růst posílit a stabilizovat.

Pokud se posuneme s daty o stupínek výš, je pozoruhodné, že zatímco v růstu ekonomiky jako celku EU za USA zaostává, pohled na HDP na hlavu vyznívá pro Unii mnohem více. Což odpovídá intuici, dodatečný růst americké ekonomiky souvisí s tím, že USA absorbuje stovky tisíc nových pracovníků (zaplňujících místa s nízkými platy) a prohlubuje veřejný dluh, unie se touto cestou nevydává, a proto je její růst spojen hlavně s růstem produktivity a využitím zdrojů, které jsou k dispozici (růst zaměstnanosti).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Svazákům z Českých elfů ze mě praskají žilky

14:02 Rajchl (PRO): Svazákům z Českých elfů ze mě praskají žilky

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nálepkování opozice médii.