Novák (ANO): Co je víc, bezpečnost České republiky, nebo volby pro občany v zahraničí?

25.01.2024 6:23 | Komentář

Současná práce Poslanecké sněmovny je aktuálně zavalena prioritami parlamentní většiny s argumentem, že jde o legislativní normy, které jsou pro Českou republiku důležité. Jaké to vlastně jsou? Tak například korespondenční volba. Osobně netuším, jak bude korespondenční volba uspokojivě působit na životy občanů České republiky, ale pro koalici je to priorita roku.

Novák (ANO): Co je víc, bezpečnost České republiky, nebo volby pro občany v zahraničí?
Foto: Marek Novák
Popisek: Marek Novák

Jisté je, že jsou zde normy, které jsou skutečně důležité pro naši republiku, budou mít dopad na mnoho podnikatelských subjektů a fyzických osob, prostě na běžného občana České republiky. Přitom se týkají stále důležitější problematiky kybernetické bezpečnosti. Také proto jsem před časem uspořádal s kolegou Robertem Králíčkem seminář s názvem „Směrnice NIS2 a co pro ni udělat“. A vzhledem k široké problematice zavádění prvků kybernetické bezpečnosti a jejího vlivu na život u nás to není rozhodně seminář poslední.

Chci nejen upozorňovat na možné komplikace v souvislosti s implementací nové evropské normy o kybernetické bezpečnosti, na očekáváné problémy, které u nás tento dokument způsobí. Půjde totiž bezesporu o potřebné definování zpřísnění pravidel pro bezpečnost firem kritické infrastruktury. Pro Českou republiku to např. znamená rozšíření subjektů kritické infrastruktury z dnešních zhruba čtyř set na minimálně šest tisíc organizací. Česká republika by přijetí této celoevropské normy měla legislativně stihnout do října tohoto roku. Pokud však bude současná vláda dávat přednost normám, které jsou v jejích očích prioritou, nebude dostatek času na projednání této normy ve sněmovně a od vlády budou vysílány argumenty, že je třeba normu rychle přijmout, protože České republice hrozí pokuta z EU. Klasický paradox Fialovy vlády… Máme času dost, ale ne teď…

NIS2 (Network and Information Security 2) je celoevropská směrnice o kybernetické bezpečnosti, tedy bezpečnosti informačních systémů, počítačových sítí, aplikací, softwaru a informací. Jejím cílem je zvýšení odolnosti organizací proti kybernetickým útokům. Jde také o segment, kterému se v rámci rozvoje schopností věnuje Armáda České republiky. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v těchto dnech poslal na Legislativní radu vlády novou verzi návrhu zákona o kybernetické bezpečnosti, ve které údajně vypořádal všechny klíčové rozpory včetně těch s ministerstvy financí a dopravy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu Mgr. Marek Novák, MBA

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Randula (Svobodní): Zachraňme Svobodnou Evropu?

22:31 Randula (Svobodní): Zachraňme Svobodnou Evropu?

Pravda i svoboda se dnes šíří jinými prostředky než v době Ferdinanda Peroutky a Karla Kryla, cestu…