K podnětům tvořícím základní stavební kameny evropské sounáležitosti mj. patří motivy evropské soudržnosti jako prostředku k překonání destruktivních sil nacionalismu, ochrany proti německé a sovětské rozpínavosti a pokusu o aplikaci amerického modelu ekonomického růstu, prosperity, politické stability apod.
V ekonomické rovině se integrační procesy odvíjely od pásma volného obchodu, celní unie a společného trhu, k hospodářské a měnové unii. Ekonomická integrace tak vychází ze základních ekonomických principů. Jedním z nich je poznání, že specializací a vzájemným obchodem si mohou polepšit obě strany. Domácí lobbyistické skupiny, které nejsou schopny odolat tlaku zahraniční konkurence, velmi často vyvíjejí politický tlak na národní vlády ve smyslu uvalení překážek mezinárodního obchodu. K prosazení svých cílů často využívají „mýty obchodního ochranářství“, jež mohou ve špatně informované laické veřejnosti nalézt svoji politickou podporu. Pokud bude takových občanů většina, může to skončit rozhodnutím o vystoupení ČR z EU. Na případný Czexit by v Plzeňské kraji výrazně doplatily exportně orientované firmy jako je Škoda Transportation, Plzeňský Prazdroj, Stock Plzeň apod., ale také studenti ZČU využívající studentské výměnné pobyty Erasmus. Proto říkám: „Zajímejte se o výhody spojené Evropy, zajímejte se o fakta.“
MILOŠ NOVÝ, EMERITNÍ DĚKAN FAKULTY EKONOMICKÉ ZČU V PLZNI, EKONOM, ZASTUPITEL MO PLZEŇ 2 – SLOVANY ZA TOP 09
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV