Podle Bohuslava Svobody to umožní získat více krevní plazmy pro léčbu pacientů s covidem-19. Česká vyhláška daleko převyšuje aktuálně doporučené minimální limity v nově vydané metodice Rady Evropy.
„Využívání krevní plazmy lidí, kteří prošli nemocí covid-19, se zatím ukazuje jako jedna z poměrně úspěšných variant léčby této nemoci. Období 14 dnů, které musí mezi dvěma odběry podle české vyhlášky proběhnout, jde nad rámec posledních doporučení odborníků a výrazně tak převyšuje řadu jiných evropských zemí. Proto se tímto obracím na ministra zdravotnictví, aby interval mezi dvěma odběry krevní plazmy prostřednictvím příslušné vyhlášky zkrátil alespoň na týden a umožnil tak dárcům, kteří budou chtít, pomáhat ještě více než dosud,“ říká místopředseda sněmovního zdravotního výboru Bohuslav Svoboda z ODS a dodává: „Všichni, kteří se rozhodli plazmu darovat a pomoci ostatním, si zaslouží obrovské uznání a já jim za to mockrát děkuji.“
„Česká republika je v řadě oblastí velmi často přísnější, než stanovují mezinárodní normy, dohody nebo doporučení. Nejinak tomu je i v oblasti darování krve a krevní plazmy. V letošním roce vydala Rada Evropy (Evropský výbor pro krevní transfuze) aktualizovanou metodiku pro darování krve a krevní plazmy, ve které jako minimální dobu mezi opakovaným darováním plazmy uvádí 96 hodin. Tedy 4 dny. Česká republika tento limit aktuálně překračuje o 10 dní a snižuje si tak možnost získat dostatek dárců nejen pro léčbu covidu. Bylo by prospěšné tuto novou metodiku co nejrychleji přenést i do naší legislativy. Například v sousedním Německu je tento limit 2 dny,“ dodává europoslankyně Veronika Vrecionová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV