Občané pro Budějovice vyvěsili vlajku pro Tibet

10.03.2016 10:41 | Zprávy

Dvanáctiletá tradice vyvěšování tibetské vlajky na českobudějovické radnici letos mít pokračování nebude. Rada města (ANO, ČSSD, ODS, KDU-ČSL) o tom rozhodla na svém zasedání 25. ledna.

Občané pro Budějovice vyvěsili vlajku pro Tibet
Foto: Občané pro Budějovice
Popisek: Občané pro Budějovice

Se změnou postoje vedení města k mezinárodní kampani, která má poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu, ale zásadně nesouhlasí hnutí Občané pro Budějovice. Tibetskou vlajku proto vyvěsí ve čtvrtek 10. března v 8.30 hodin na domě v České 60, kde mají regionální kancelář senátor Jiří Šesták a poslanec František Vácha.

„Vnímat potřebu a právo na svobodu člověka i národů je povinností nás všech, kteří máme hrozivou historickou zkušenost se ztrátou a upřením základních lidských práv a svobod. Toto naše vědomí nesmí být potlačeno ani výhodností ekonomických zájmů ani případným strachem, že se to někomu mocnému nelíbí. Právě vnímáním slabých a utlačovaných se stáváme více lidmi. Proto je třeba, aby desátého března vlajka Tibetu v českých městech vlála,“ uvedl senátor Jiří Šesták (HOPB).

„České Budějovice se ke kampani Vlajka pro Tibet poprvé přihlásily v roce 2003. Současné vedení města v čele s primátorem s příznačným příjmením Svoboda zakázalo symbolické vyjádření solidarity se zemí, kde jsou desítky let porušována lidská práva a tolerováno násilné potlačování svobody. Nám něco podobného naštěstí žádný stranický sekretariát zakázat nemůže,“ poznamenal předseda HOPB Ivo Moravec.

Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel ČLR. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se do akce zapojilo 697 obcí, měst, městských částí nebo krajů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Mimořádná schůze k odvolání Markéty Pekarové Adamové

15:06 Schillerová (ANO): Mimořádná schůze k odvolání Markéty Pekarové Adamové

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k mimořádné schůzi k odvolání Markéty Pekarové Adamov…