Je to bohužel opět jedna ze statistik, v nichž nedopadáme jako Česká republika vůbec dobře. Celkové jsme se umístili na 57. místě. Před námi skončili i země jako Gruzie, Malajsie nebo Turecko. V porovnání se zeměmi z EU jsme pátí od konce.
V takových průzkumech končíme velmi špatně naprosto pravidelně. Například v žebříčku Světového ekonomického fóra jsme v obdobných hodnoceních skončili také velmi nízko: ve vymáhání práva, které s korupcí úzce souvisí, jsme byli na 115. místě. V nezávislosti justice na 68 - téměř nejhorší v rámci Evropy. Transparentnost politiky je u nás taktéž velmi špatná, jsme až na 98. místě.
O tom, že tyto průzkumy jsou relevantní, hovoří to, že na prvních místech jsou státy jako Švýcarsko, Norsko nebo Dánsko, kde je situace určitě lepší než u nás.
My v Úsvitu bojujeme za to, aby se naše situace podstatně změnila. Už jsme předložili pět návrhů konkrétních zákonů, doufám, že je budeme moci co nejrychleji projednat. Jeden z nich na korupci předně cílí. Má zavést povinnost řádně spravovat státní majetek pro všechny, kdo s ním nakládají. Je fatální, že politici nejsou za způsobenou škodu odpovědní. Budeme bojovat za transparentní a otevřenou Českou republiku bez korupce. Chceme zavést opatření, které fungují v zemích, kde je korupce nejmenší: referendum, odvolatelnost politiků nebo jejich hmotná a trestní odpovědnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomio Okamura