Je sice otázka, jací byli soupeři. Zda byli tak špatní, anebo byli jejich kvality tak skryté, že o nich nikdo neví. M. Kalousek se stal nejlepším ministrem financí rozvíjejících se zemí za výsledky státu v roce 2008. Bankéřský časopis tehdy s nadšením uvítal, zřejmě povzbuzen také inzercí z ministerstva financí, tzv. pravicové reformy spuštěné k 1. lednu roku 2008.
Na konci roku 2008 se ministrovi financí Kalouskovi ještě podařil skvělý trik. Namísto faktického schodku státního rozpočtu ve výši 80 miliard korun byla nakonec pomocí účetního triku vykázána účetní ztráta pouhopouhých 20 miliard korun.
Proč tomu tak bylo? Protože po poslední sociálnědemokratické vládě zbylo v roce 2006 ve státní kase 156 miliard korun rozpočtových rezerv a M. Kalousek 60 miliard korun z těchto rezerv použil na snížení schodku státního rozpočtu. To už se ovšem bankéřský časopis zjistit nesnažil. Inzerci měl, tak co se starat…
Nyní se podobný trik podařil A. Babišovi. Podívejme se, zda byl také doprovázen inzercí ve zmíněném časopisu. Za devět měsíců letošního roku je přebytek státního rozpočtu neuvěřitelných 82,3 miliardy korun, a to je zřejmě hlavní argument pro to, aby se A. Babiš stal nejlepším ministrem financí rozvíjejících se zemí. To, že jsou veřejné investice financované ze státního rozpočtu letos téměř o čtyři desítky miliard korun nižší než loni, samozřejmě časopis do tohoto čísla přebytku nepromítá. Ani to, že A. Babiš, respektive finanční úřady, rozkolísávají významnou část podnikatelského sektoru tím, že zdržují vratky DPH, což může v souhrnu znamenat nezasloužený vliv na státní rozpočet zhruba ve výši 10 – 15 miliard korun. (tato čísla jsou samozřejmě jen kvalifikovaným odhadem). Republika také zatím prakticky nečerpá peníze z evropských fondů, takže peníze připravené na tento účel zatím posilují příjmy státního rozpočtu a nepromítají se do jeho výdajů. Schodek je s promítnutím těchto tří vlivů fakticky jiný, než oněch 82,3 miliard přebytku…
Je otázka, co bude do konce tohoto roku. Nepochybně nebudou dále čerpány veřejné investice, ani prostředky z evropských fondů. Finanční úřady svou škrtící politiku ve vztahu k podnikatelům nepřehodnotí a ČR skončí v přebytku státního rozpočtu… Jestli je to zdravé, nechám na posouzení každého…
Vládě, a především ministru financí se zatím nepodařilo nastartovat (spolu s ministryní pro místní rozvoj) čerpání evropských fondů. MMR a MPSV nepřipravily po více než dvou letech žádné programy podporující výstavbu sociálních, komunálních či družstevních bytů. Nevznikl žádný program na podporu stavebnictví, které stále padá…
Babiš prostě řeší věci svým způsobem jako M. Kalousek. Jako účetní. Nebere příliš v úvahu potřeby makroekonomického rozvoje státu. A je naprosto skandální, že Babiš se ještě, jako jediný z vrcholných politiků, nevyjádřil k politice ČNB oslabující korunu (Zeman je proti, Sobotka pro)…Ta má ovšem ve svých důsledcích vliv mimo jiné také na malou ochotu českých podnikatelů nahrazovat živou práci supermoderní technikou a technologiemi z dovozu, neboť ty jsou díky devalvaci koruny o 8 – 10 % dražší, než by být měly. Babiš k tomu mlčí jako ryba. Asi mu tato politika slabé koruny vyhovuje. Nebo spíše jeho firmám...
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV