Paroubek: Přesun ambasády USA v Izraeli, masakr v Gaze a spravedlnost

16.05.2018 14:01 | Zprávy

Při posuzování izraelsko-palestinského, respektive arabsko-izraelského konfliktu na Středním východě, je těžké najít optimální pozici. Oběma stranám chybí dohoda i chuť k dohodě směřující ke smíření.

Paroubek: Přesun ambasády USA v Izraeli, masakr v Gaze a spravedlnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Jiří Paroubek

Větší odpovědnost ovšem za to má stát Izrael, který je tím silnějším partnerem ve vzájemných vztazích. Hospodářsky a vojensky.

Politika je velmi často o symbolech, impresích i zdáních. Proto tolik záleží Arabům a naprosté většině rozvojového světa a zejména muslimským státům na symbolech. Takovým symbolem, který posunuje misku vah v politice USA ve prospěch Izraele, se stává přesun velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma. Někteří proameričtí komentátoři velebí prezidenta Trumpa za to, že jen vyjádřil svým rozhodnutím o změně místa působení ambasády v Izraeli, realitu. Ale realita taková přece není. Spojené státy jsou následovány v tomto přesunu jen několika vysloveně satelitními vládami (A možná, že přibudou ještě nějaké další). Ale mezinárodní společenství ve své zdrcující většině, včetně větší části zemí EU toto nepřijímá a nepřijme. Západoevropské velmoci velmi správně upozornily svého spojence USA, že je potřeba hledat vyvážené a spravedlivé řešení izraelsko-palestinského vztahu. To ale současná izraelská vláda, na rozdíl od realistických izraelských politiků typu Herzoga a Livniové, schopná není.

Izrael je jistě pozoruhodným státem s nesmírně pokročilým hospodářstvím, v jehož úspěších se promítá tradiční píle, kreativita, pracovitost a inovativní schopnost Židů. Ale současná izraelská vláda podporovaná v nesmyslném postupu také Donaldem Trumpem, posunuje Izrael do velmi složité mezinárodní situace. Včerejší zabití téměř šesti desítek více nebo méně pokojných demonstrantů na hranicích Izraele v Pásmu Gazy, jistě neprospělo obrazu Izraele ve světě. Nejen v rozvojovém světě, ale také v EU, která by se měla stát v budoucnu namísto Spojených států tím hlavním vyjednavačem mírového uspořádání na Středním východě.

Na severních hranicích má Izrael v tuto chvíli Libanon, jehož nejsilnější politickou formací se v nedávných parlamentních volbách stalo hnutí Hizballáh se svými křesťanskými spojenci. Bylo to hnutí Hizballáh, které v roce 2006 vstoupilo do vojenského konfliktu s Izraelem a nebylo – světe div se – skvělou izraelskou armádou na hlavu poraženo. Hnutí Hizballáh však není jen vojenská síla. Toto hnutí z íránských peněz platí v Libanonu nemocnice, sociální služby, školy a další veřejné výdaje. Izrael musí vnímat změněnou realitu na své severní hranici.

Hranice na Golanských výšinách ze syrské strany je zatím „chráněna“ islamisty. Jejich zranění bojovníci – tedy zraněni v bojích se syrskou armádou – se léčí v izraelských nemocnicích. Nic proti tomuto pragmatickému postupu Izraelců, ale řekněme si otevřeně, že pakt s islamisty je vždy a pro každého riskantní. Chce si snad Izrael pěstovat na hranicích se Sýrií jakousi nárazníkovou zónu obývanou islamisty? Je to nepochopitelné.

V Pásmu Gazy jsou nepokoje a tyto nepokoje budou zřejmě pokračovat. Zbídačení zdejšího obyvatelstva dosáhlo takové úrovně – a je to vinou nesmiřitelné politiky Hamásu i Izraele – že lze anticipovat pokračování nepokojů v této oblasti. Je jen otázka, jak do budoucna bude na tyto tenze na svých hranicích reagovat Egypt a to třeba i pod tlakem Ligy arabských států. Zdá se, že s výjimkou Saúdské Arábie, která se jak čert kříže obává vlivu Íránu v celé oblasti, Izrael mnoho spojenců (třeba i jen tichých) přímo v regionu pro svou politiku nezíská. A přibývající mrtví demonstranti nebudou právě tím nejlepším, co bude sekulární i konzervativně islamistické režimy Arabského poloostrova a Perského zálivu uspokojovat.

Prostě krok amerického prezidenta spočívající v přesunu ambasády USA do Jeruzaléma, je dobrodružným krokem, který jen přilil oleje do ohně a zvýšil napětí v už tak výbušné oblasti. Uvidíme, co tento krok přinese s přibývajícím časem. Třeba se v jeho hodnocení mýlím.

Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondra (ODS): Evropská komise schválena. Zdržel jsem se hlasování

9:03 Vondra (ODS): Evropská komise schválena. Zdržel jsem se hlasování

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nové Evropské komisi.