Evropská digitální identita má být dle návrhu Evropské komise dostupná všem občanům, rezidentům a podnikům EU prostřednictvím evropské digitální peněženky. Na návrhu nového rámce pro eID pracoval ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) jako stínový zpravodaj pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.
„Už v červnu 2021, kdy Komise přišla s revizí nařízení eIDAS a návrhem na nový rámec pro Evropskou digitální identitu, bylo zjevné, že text obsahuje řadu pochybných ustanovení. Bohužel, Komise do původního návrhu vložila zejména řadu bodů problematických z pohledu soukromí občanů,” vysvětluje Peksa.
Návrh Komise vyžaduje, aby členské státy vydávaly digitální peněženku v rámci systému eID, který by byl postaven na společných technických normách a povinné certifikaci. Piráti byli právě proti zavedení povinné certifikace a ve vyjednáváních se jim podařilo zamezit zavedení tzv. „unikátního“ identifikačního čísla. Takový prvek by podle Peksy posloužil ke komplexnímu sledování životů evropských občanů.
„Soukromí a identita každého občana je pro nás velmi vysoká hodnota, kterou nemůžeme riskovat. I proto jsem rád, že se nám podařilo některým ustanovením zamezit a že jsme do návrhu dostali i několik klíčových záruk – např. to, že si uživatelé budou moci vybrat, která konkrétní data budou chtít s ověřovateli sdílet, že aplikace digitální peněženky bude mít (alespoň částečně) otevřený zdrojový, tedy open source, kód a že bude dobrovolná,” dodává stínový zpravodaj Peksa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV