Navrhovaná úprava si klade za cíl proces povolování staveb zjednodušit a zrychlit. Například zatímco dnes je na stavbu rodinného domu o rozloze větší než 150 metrů čtverečních nutné stavební povolení, podle nového zákona bude stačit pouze ohlášení na stavební úřad. Mám však obavu, že se nijak podstatně nezjednodušují požadavky na stavebníky a příslušné úřední procesy. Konkrétní příklad – výjimku z územního a stavebního řízení nově dostává plot do dvou metrů výšky, pokud nesousedí s veřejným prostranstvím a pokud je v zastavěném území. To může na první pohled vypadat jako zjednodušení, ale jen pokud půjde o plot mezi sousedy, kteří se dokážou dohodnout. Pokud narazíte na potížistu, který dělá naschvály, bude vám asistence stavebního úřadu naopak citelně chybět.
Legislativní plán vlády ukládal ministerstvu pro místní rozvoj předložit tuto právní úpravu již v roce 2015. Původně měla novela platit už od letošního 1. července, ale příprava se v průběhu připomínkového řízení dostala do skluzu. Zda několikaměsíční zpoždění vedlo k o to preciznější novele, je spíše než skutečnost přání ministryně Šlechtové. O kvalitě předlohy svědčí, že ještě než jsme ji vůbec začali ve Sněmovně projednávat, bylo k ní předloženo hned několik pozměňovacích návrhů. Paradoxně od poslanců za ANO, „mateřského" hnutí Karly Šlechtové…
Ing. Jiří Petrů, místopředseda sněmovního Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV