„Celou koncepci prostoru letos završíme usazením dvou panelů se seznamem čestných občanů a bývalých starostů města Chrudimě,“ říká starosta František Pilný. „Koncepce pochopitelně počítá s tím, že jména lze doplňovat i nadále, tak jak budou přicházet další významné osobnosti,“ upřesňuje starosta Pilný.
Pamětní desky o chrudimských čestných občanech a starostech, ale i předsedech Místních národních výborů a Městských národních výborů, budou slavnostně odhaleny v sobotu 7. září v 10.30 hod. v rámci Dne otevřených dveří památek.
Záměr vytvořit Chrudimský panteon ve vestibulu Muzea vznikl již v roce 2009. Jedná se o významný prostor jak z pohledu historického, tak i současného, protože se jedná o hlavní vstup do budovy, v níž se uskutečňuje velké množství důležitých kulturních a společenských akcí města.
V první části byly zrestaurovány původní mramorové pamětní desky o dokončení stavby Průmyslového muzea v roce 1901 a o existenci Průmyslového a vlastivědného muzea v roce 1920. Později bylo postupně nainstalováno osm bust významných chrudimských osobností, a to Viktorina Kornela ze Všehrd, Jana Nepomuka Štěpánka, Josefa Ressela, Karla Pippicha, Františka Wiesnera, Josefa Klimeše, Františka Schmoranze st. a Josefa Vaňka. Autorem všech bust je akademický sochař Jaroslav Brož.
Při příležitosti tohoto završení Chrudimského panteonu bude také představena nová publikace historika Pavla Kobetiče s názvem Chrudimský panteon, vycházející jako 47. svazek edice Chrudim. Zakoupit si ji bude možné mj. v Turistickém a informačním centru na Resselově náměstí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV