Piráti a Starostové nominovali zástupce do dozorčích rad v Olomouci na základě výběrového řízení

15.12.2018 18:28 | Zprávy

Chystané změny v akciových společnostech s většinovou účastí města Olomouce jsou příkladem špatné komunikace radnice s opozicí. Informace o dozorčích radách byly dlouho nejasné, přišly pozdě a téměř znemožnily řádná výběrová řízení. Jedná se o placené, velmi zodpovědné pozice.

Piráti a Starostové nominovali zástupce do dozorčích rad v Olomouci na základě výběrového řízení
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Následující text vysvětluje, proč by měla olomoucká koalice věnovat této problematice větší pozornost. Zároveň ukazuje, že i v šibeničním termínu dodržují Piráti a Starostové pravidla transparentního výběru svých zástupců.

„O změnách v obsazování řídicích a kontrolních orgánů se náš zastupitelský klub dozvěděl z médií, šířily se různé fámy z nepotvrzených zdrojů. První oficiální informace přišla až spolu s předložením materiálů k projednání zastupitelstvem,“ vyjádřil se předseda klubu Pirátů a Starostů Viktor Tichák. „Neškodilo by, kdyby si ženy a muži na radnici občas přečetli svoji vlastní koaliční smlouvu, ve které se jasně deklaruje transparentní personální politika města a jeho organizací,“ dodává další člen klubu Jakub Knápek.

V následném e-mailu, který přišel v úterý 4. prosince ve 20:50 hod., byl stanoven klíč pro rozdělení míst v dozorčích radách opozici a zároveň lhůta pro nominace do 9. prosince do 18:00. Za tuto extrémně krátkou dobu museli Piráti a Starostové absolvovat jednání s ostatními opozičními stranami a dohodnout se na nominacích svých zástupců do jednotlivých akciovek. „Je nestandardní, aby na rozhodnutí o personálním obsazení tak důležitých pozic měly opoziční strany pouhých pět dní. Tento šibeniční termín nám znemožnil vypsání širšího výběrového řízení, které Piráti v jiných městech měli možnost realizovat. Nehledě na to, že jsme do poslední chvíle netušili, v kterých dozorčích radách budeme nakonec mít zastoupení,“ říká Hynek Melichar. Není to přitom poprvé, co koalice dostala opozici do časové tísně. Stejně jako vládnoucí hnutí spOLečně však věříme, že se jedná o „počáteční porodní bolesti, nikoli záměr“. Pokud by však podobné situace nastávaly častěji, jednalo by se o problém.

Smysl opozičního zastoupení v dozorčích radách

V letech 2014–2018 měla opozice 14 míst v představenstvech akciových společností a 9 v dozorčích radách. Aktuální koalice je, zdá se, mnohem méně ochotná nechat práci městských akciovek kontrolovat: Opozice nyní nebude mít v představenstvech nikoho a v dozorčích radách pouze 7 členů (na 5 opozičních uskupení). Opozice má mít především kontrolní funkci, kterou v tomto systému nebude moci dostatečně vykonávat. Souhlasíme s přechodem na jiný model řízení městských firem, který olomoucká koalice proklamuje, současné zastoupení opozice v dozorčích radách je ale ostudně malé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…