Situaci několika rodin, které obývají polozbořený blok v sociálně vyloučené lokalitě Chanov, řešili zástupci všech zastupitelských klubů. Piráti a Zelení se jako jediní proti této výstavě vymezili, a to na základě těchto argumentů:
- Plánovaná výstavba je předražená a na jednu rodinu znamená náklady ve výši přibližně 1,2 milionu korun. Při cenách za průměrný byt v Mostě, které se pohybují v rozmezí 300–400 tisíc korun, je tato částka nesmyslně vysoká. Celková investice do kontejnerového bydlení včetně zasíťování bude stát město 22 miliónů korun. Navíc, na uvažovanou investici nelze čerpat dotace, neboť se jedná o výstavbu v sociálně vyloučené lokalitě.
- Při výběru tohoto řešení nebyly řádně zohledněny a vyhodnoceny možnosti případné rekonstrukce bloků 6 a 10 a stejně tak možnosti případných dotací z evropských fondů, které by mohly městu ušetřit značné finance na rekonstrukci.
- Již od počátku bylo jasné, že pro vedení města je stěžejní nákup kontejnerů, neboť na prvním jednání pracovní skupiny nedošlo k nacenění rekonstrukce a pracovní skupina byla postavena de facto před jedno řešení. K nacenění došlo až na druhém jednání, a to na výzvu některých členů pracovní skupiny. Pro srovnání nákladů nám byl na naší žádost přislíben podrobný rozpočet rekonstrukce bloků z minulých let s cenovým koeficientem, ale ani po opakovaných žádostech nám nebyl zaslán.
- Rozhodnutí o umístění rodin do kontejnerů proběhlo bez těch, kterých se to nejvíce týká. Jsou to především zástupci komunity chanovských Romů a zástupci sítě sociálních služeb, kteří s rodinami pracují.
- Domníváme se, že tuto problematiku musí politici řešit se zapojením odborníků.
Jan Hrubeš, předseda klubu Piráti a Zelení Most
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV