Poc (ČSSD): Kvalita koupacích vod v Evropě

21.07.2018 12:13 | Zprávy

Pokud patříte mezi Čechy, kteří na letní dovolené rádi hledají potřebné zchlazení, potěší vás výsledky posledního šetření Evropské environmentální agentury. Ta potvrdila nejvyšší kvalitu koupacích vod na našem kontinentu až u 85 % lokalit. Výsledek Česka je lehce podprůměrný.

Poc (ČSSD): Kvalita koupacích vod v Evropě
Foto: archiv PP
Popisek: Pavel Poc (ČSSD)

Nejlepší výsledek zaznamenaly země Malta, Kypr, Řecko a dokonce i malé Lucembursko. Vodu si tak můžete dosyta a bez starostí užít na známých místech jako pláž Xlendi, v Korálovém zálivu či v krétské Elafonisi.

Chorvatsko, kam tradičně míří půl milionu až milion Čechů, zaznamenává šestou nejlepší příčku s 93,5 % vod s výbornou kvalitou. Zatímco pláže jako obvykle vykazují skvělé výsledky, v případě, že se plánujete zastavit i ve vnitrozemí, měli byste si dopředu zkontrolovat kvalitu místních koupališť. Například od Foginova koupaliště u známého Karlovače můžete očekávat dostatečnou.

Česká republika se se svými necelými 82 % koupacích vod ve skvělé kvalitě drží lehce pod průměrem Evropské unie. Ze všech míst měření, které Agentura vzala v potaz, nedostatečnou kvalitu vykázal jen Staňkovský rybník u Jindřichova Hradce. Dostatečnou pak Písník Mělice u Pardubic a Bohušovský rybník u Bruntálu. Vodní radovánky si můžete užít bez obav ve Slapech, Orlíku i na Lipně.

Turisti by si naopak měli při koupání dávat pozor v Itálii, Francii, Španělsku a Albánii. Tyto země dle šetření vykázaly až 209 stanovišť s nízkou kvalitou vody.

Na co bychom si konkrétně měli dát pozor? Především na kontaminaci vod koliformními bakteriemi, pseudomonády, sinicemi a jinými organismy. Ty nám mohou způsobit střevní a žaludeční potíže, vyrážku, zanícení ran na pokožce a záněty očí i uší, přičemž obzvlášť rizikové jsou pro těhotné ženy a malé děti.

Zejména u vnitrozemských rybníků, řek a potoků je potřeba být obezřetný, jestli nedochází k znečištění vod odtoky ze zemědělských farem či hnojených polí. Riziko, že si koupání v těchto vodách neponeseme bez následku, se nezvyšuje jen s horkým letním počasím, ale i s prudkými dešti nebo záplavami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vlček: V datové instruktuře máme opravdu velký infrastrukturní dluh

18:09 Ministr Vlček: V datové instruktuře máme opravdu velký infrastrukturní dluh

Projev na 123. schůzi Poslanecké sněmovny 20. prosince 2024 k zákonu o elektronických komunikacích