Nejlepší výsledek zaznamenaly země Malta, Kypr, Řecko a dokonce i malé Lucembursko. Vodu si tak můžete dosyta a bez starostí užít na známých místech jako pláž Xlendi, v Korálovém zálivu či v krétské Elafonisi.
Chorvatsko, kam tradičně míří půl milionu až milion Čechů, zaznamenává šestou nejlepší příčku s 93,5 % vod s výbornou kvalitou. Zatímco pláže jako obvykle vykazují skvělé výsledky, v případě, že se plánujete zastavit i ve vnitrozemí, měli byste si dopředu zkontrolovat kvalitu místních koupališť. Například od Foginova koupaliště u známého Karlovače můžete očekávat dostatečnou.
Česká republika se se svými necelými 82 % koupacích vod ve skvělé kvalitě drží lehce pod průměrem Evropské unie. Ze všech míst měření, které Agentura vzala v potaz, nedostatečnou kvalitu vykázal jen Staňkovský rybník u Jindřichova Hradce. Dostatečnou pak Písník Mělice u Pardubic a Bohušovský rybník u Bruntálu. Vodní radovánky si můžete užít bez obav ve Slapech, Orlíku i na Lipně.
Turisti by si naopak měli při koupání dávat pozor v Itálii, Francii, Španělsku a Albánii. Tyto země dle šetření vykázaly až 209 stanovišť s nízkou kvalitou vody.
Na co bychom si konkrétně měli dát pozor? Především na kontaminaci vod koliformními bakteriemi, pseudomonády, sinicemi a jinými organismy. Ty nám mohou způsobit střevní a žaludeční potíže, vyrážku, zanícení ran na pokožce a záněty očí i uší, přičemž obzvlášť rizikové jsou pro těhotné ženy a malé děti.
Zejména u vnitrozemských rybníků, řek a potoků je potřeba být obezřetný, jestli nedochází k znečištění vod odtoky ze zemědělských farem či hnojených polí. Riziko, že si koupání v těchto vodách neponeseme bez následku, se nezvyšuje jen s horkým letním počasím, ale i s prudkými dešti nebo záplavami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV