„Musíme si připomínat ta zvěrstva nacistů, ta zvěrstva, která lidé dokázali. Je potřeba o tom přemýšlet, nad tím, jak se to stalo. Třeba i dnes bychom měli přemýšlet nad tím, proč je současná společnost tak nenávistná a co to vyvolává. Já sem chodím každý rok. Ten zločin, který se tu stal, je potřeba odsoudit a připomínat. Je to memento. I když je to necelých osmdesát let, tak to není tak dávno. Tehdejší atmosféra, fašistické Německo, zfanatizovaní lidé, to neznamená, že se to nemůže opakovat, proto bychom o tom měli mluvit,“ řekl Andrej Babiš.
Setkání se zúčastnili také předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radek Vondráček, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr kultury Lubomír Zaorálek, velvyslanci a další čestní hosté.
Osud Lidic se naplnil 10. června 1942. Po atentátu na Reinharda Heydricha 27. května 1942 byla obec po rozkazu Karla Hermanna Franka 10. června 1942 srovnána se zemí. 173 mužů bylo zastřeleno a ženy a většina dětí byly převezeny do koncentračních táborů. Původní záměr nacistů vymazat obci z povrchu světa ale nevyšel. Lidice byly obnoveny a řada náměstí, ulic, obcí nebo i žen na celém světě nese na jejich počest jméno Lidice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV